Znaczenie diety przy trądziku

Okazuje się, że faktycznie dieta może mieć wpływ na powstawanie trądziku. A to oznacza, że i ma znaczenie w leczeniu zmian trądzikowych. Wystarczy bowiem unikać tych produktów spożywczych, które przyczyniają się do zaostrzania wykwitów.

Dietę w walce z trądzikiem można wykorzystać, mając na uwadze fakt, że produkty spożywcze stanowią źródło witamin i składników mineralnych, a te zaś wpływają na kondycję cery.

Chcąc redukować trądzik należy przede wszystkim zrezygnować ze wszystkich pikantnych potraw – ostro doprawionych. Nie są wskazane również fast-foody oraz tłuste i smażone potrawy. Są także osoby, które uważają, iż bezwzględnie należy zrezygnować z czekolady, która przyczynia się do pojawienia się wykwitów skórnych. Nie zostało to jednak udowodnione, a wiadomo że czekolada (ale tylko gorzka – z wysoką zawartością kakao) ma także walory zdrowotne, nie warto więc z niej tak zupełnie rezygnować.

Dieta na trądzik powinna obejmować nowe nawyki żywieniowe. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć ryb i drobiu (takie potrawy doskonale zastąpią dania tłuste i smażone). Są one bowiem bogate w białka oraz dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko przyczyniają się do redukcji trądziku, ale również pozwalają zachować młodość na dłużej.

Walcząc z trądzikiem nie należy zapominać o dostarczaniu witamin i minerałów, które – jak już wspomniałam – pozwalają na utrzymanie cery w dobrej formie. Witaminy na trądzik mogą okazać się pomocne.

Niezwykle cenna jest witamina C, która nie tylko ułatwia leczenie trądziku, ale również pozwala na utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Należy bowiem do grupy silnych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki przyspieszające proces starzenia się skóry. Gdzie szukać witaminy C? Otóż najbardziej popularnym jej źródłem są oczywiście owoce cytrusowe. Ale tę cenną witaminę można również znaleźć w porzeczkach, kiwi, ananasie, jeżynach i malinach. Warto sięgać także po warzywa, które – podobnie jak owoce w nią obfitują. Warto zajadać się kapustą, rzepą czy ziemniakami.

Skoro witamina C przyczynia się do redukcji trądziku, to również witamina E ma podobne działanie. I ona bowiem należy do grupy silnych przeciwutleniaczy. Zwana jest wszakże witaminą młodości, a określenie to do czegoś zobowiązuje. Warto jednak wiedzieć, że witamina E wykazuje również działanie przeciwzapalne. Wspomaga proces gojenia się ran oraz zmniejsza widoczność blizn. Witaminę E można znaleźć przede wszystkim w olejach pochodzących z kiełków nasion. Ale można ją również znaleźć w kukurydzy, pietruszce, zielonym groszku oraz innych liściastych warzywach zielonych.

Nie od dziś wiadomo, że na cerę trądzikową najlepsze są witaminy z grupy B. A to dlatego, że witaminy te wspomagają funkcje obronne skóry oraz radzą sobie ze wszelkimi jej dolegliwościami. Najwięcej witamin z grupy B znajdziemy oczywiście w drożdżach (piekarniczych i browarnianych). Spore ilości tych witamin zawierają także orzechach, nasionach słonecznika czy grochu.

Dodaj komentarz