Śluby w Japonii są bardzo wystawne i zarazem kosztowne, jednak coraz więcej młodych Japończyków decyduje się na skromniejsze i tańsze ceremonie.
Zaledwie około jeden procent ludności japońskiej stanową chrześcijanie, którzy zazwyczaj biorą ślub w zachodnim stylu. Oto krótki opis jak wyglądają tradycyjne japońskie zwyczaje ślubne.
Shinto (szintoizm) to tradycyjna politeistyczna religia Japonii, gdzie Shinto oznacza drogę Kami, czyli drogę bogów. Rytuał ślubu szinto odbywa się w małej skromnej kaplicy i tylko rodzina ma prawo wstępu i uczestniczenia w tej uroczystości.
Panna Młoda ubrana jest w jedwabne białe kimono, którego cena może sięgać nawet 25 tys. dolarów. Strój Pana Młodego to haori w częsci górnej i czarna hakama na dole. Japońska Panna Młoda może przebierać się w dniu śłubu w różne kimona nawet do pięciu razy. Głowę Panny Młodej przyozdabia tradycyjna peruka, bogato zdobiona sztucznymi kwiatami, złotymi grzebykami i perłami.
Panna i Pan Młody wkraczają do kaplicy różnymi drzwiami, towarzyszą im dźwięki bębnów i fletu. Nakodo (duchowny) macha poświęconym drzewkiem ponad głowami pary, co ma odgonić złe duchy i symbolizuje oczyszczenie. Takie drzewko wykonane jest z wielu papierowych pasków. Po złożeniu przysięgi nowożeńcy piją tradycyjne wino zwane sake, wymieniając między sobą kieliszki aż dziewięć razy w imię łączącej ich więzi.
Jak nakazują zwyczaje ślubne, podczas uroczystego przyjęcia, przy dźwięku marsza weselnego, Para Młoda zasiada przy stole umieszczonym na podeście, tak aby zgromadzeni goście w każdej chwili mogli spoglądać i podziwiać nowożeńców. Posiłki podczas wesela są bardzo wyrafinowane i zarazem kosztowne, dlatego goście przynoszą ze sobą pieniądze, żeby pomóc Młodej Parze zapłacić za jedzenie. Przeciętna cena za jeden talerz gościa weselnego to aż 100 dolarów. Jak nakazuje tradycja, ważne, żeby wręczane nowożeńcom banknoty były nowe, nie pogniecione i umieszczone w specjalnej kopercie.
Mistrz ceremonii przedstawia na głos historię Pary Młodej, życząc im wszelkiej pomyślności. Inni członkowie rodziny i przyjaciele również wygłaszają mowy dla małżonków. Tort weselny jest krojony wspólnie, Panna Młoda kładzie dłoń na ręce Pana Młodego jako symbol pierwszego wspólnego małżeńskiego zadania. Następnie wszyscy goście wznoszą toast na cześć nowożeńców, po czym Panna Młoda przebiera się w tradycyjną zachodnią białą suknię ślubną, a Pan Młody w klasyczny garnitur. Oboje stają pod papierową parasolką, co według tradycji przedstawia ich zakochanie.
Wesele przepełnione jest tradycyjną japońską symboliką, każdy gest ma znaczenie. Nowożeńcy zwracają się twarzą do gości i zapalają pojedynczą długą świeczkę na środkowym stoliku jako wyraz ich jedności w małżeństwie. Aby podziękować rodzicom za wsparcie, na koniec wieczoru Para Młoda wręcza bukiety kwiatów obu matkom, zaś ojcowie otrzymują goździk wsuwany do klapy marynarki. Ojciec Pana Młodego wygłasza słowa podziękowania dla wszystkich przybyłych gości, po czym nowożeńcy udają się w podróż poślubną.