Każda kobieta chciałaby pochwalić się gładkimi piętami, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy kuszą modne sandałki a piasek na plażach zachęca do chodzenia na boso. Tymczasem pięty bardzo często twardnieją, z oporem poddając się zabiegom pielęgnacyjnym.

Sytuacja taka może mieć miejsce podczas noszenia źle dobranego obuwia, a także u osób otyłych i z wadami postawy. Nieestetyczne i podatne na pęknięcia zgrubienia skóry mogą pojawiać się również u diabetyków. Dzieje się tak na skutek zaburzeń krążenia krwi i szybszego obumierania komórek.

Co robić aby mieć piękne pięty?

Aby marzenie o idealnych stopach mogło się ziścić, trzeba o nie systematycznie dbać. Jeśli zrogowaciały naskórek nie będzie regularnie usuwany, trudno będzie w jeden dzień nadrobić tygodniowe zaniedbania. Dlatego koniecznie trzeba wyrobić w sobie nawyk korzystania z pumeksu albo specjalnej tarki. Dobrze przeprowadzony peeling stóp przygotowuje skórę do przyjęcia substancji odżywczych zawartych w kremie.

Jaki krem do stóp wybrać?

Sklepy z kosmetykami oferują produkty różnych marek i o różnym składzie. Godne polecenia są zwłaszcza te, które zawierają mocznik. Jest to organiczny związek chemiczny, wykazujący w zależności od stężenia działanie nawilżające albo zmiękczające i złuszczające. Kremy z mocznikiem warto stosować nie tylko, gdy stan skóry na piętach wymaga natychmiastowego ratunku, lecz również profilaktycznie przez cały rok. W tym pierwszym przypadku należy wybrać krem o stężeniu mocznika co najmniej 50%, w drugim wystarczy taki, który zawiera go 10%.

Wygodne obuwie jest ważne

Efekt gładkich pięt nie utrzyma się długo, jeśli wraz z zabiegami pielęgnacyjnymi nie zadbamy o właściwie dobrane obuwie. Powinno ono być wygodne, o szerokim, niezbyt wysokim obcasie. Bardzo ważne jest by wykonane było z dobrego jakościowo materiału, np skóry. Należy także zwrócić uwagę, czy wyściółka bezpośrednio stykająca się ze stopą jest odpowiednio miękka.

Domowe SPA dla stóp

Regularne mycie i pielęgnowanie stóp przynosi widoczne efekty. Od czasu do czasu warto skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, które oferują gabinety kosmetyczne lub samodzielnie, w domowym zaciszu urządzić „małe spa”. Może to być na przykład kąpiel stóp w kleiku z siemienia lnianego lub w specjalnie dobranym zestawie ziół albo soli. Odpowiednio zadbane stopy na pewno odwdzięczą się swojej właścicielce.