Tauryna – jaką rolę pełni w organizmie?

Tauryna uważana jest za jeden z najważniejszych aminokwasów. Sięgając po napoje energetyczne często, oprócz kofeiny, możemy zauważyć, że zawierają także taurynę. Aminokwas ten jest bardzo korzystny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niektórzy uważają, że jest wręcz niezbędny.

Czym jest tauryna?

Tauryna to aminokwas występujący w organizmie, który odgrywa kluczową rolę w większości procesów metabolicznych. W przeciwieństwie do innych aminokwasów nie jest wykorzystywany w budowie białek. Pomaga natomiast w rozwoju i ochronie układu nerwowego. Tauryna wytwarzana jest przez nasz organizm. Możemy ją także dostarczyć za pomocą niektórych produktów spożywczych lub poprzez suplementację. Niedobór tauryny może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, takich jak kardiomiopatia, dysfunkcja nerek, uszkodzenia nerwów siatkówki, a nawet do problemów rozwojowych.

Jakie korzyści daje tauryna?

Tauryna działa jako przeciwutleniacz, zwalczając stres oksydacyjny i starzenie się komórek. Może także pomóc w walce z otyłością, ponieważ odgrywa znaczącą rolę we wchłanianiu i rozpadzie tłuszczu. Badania wykazują, że u osób otyłych poziom tauryny ulega zmniejszeniu, co może mieć związek pomiędzy niedoborem tego aminokwasu a ryzykiem wystąpienia otyłości. Tauryna pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz ciśnienie krwi. Dzięki temu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca oraz nadciśnienia. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Gdzie możemy znaleźć taurynę?

Tauryna jest bardzo ważnym aminokwasem dla naszego organizmu, a jej niedobór może być niebezpieczny. Dlatego ważne jest włączenie do diety pokarmów zawierających ten aminokwas. Taurynę możemy znaleźć między innymi w rybach (np. makrela i łosoś) oraz w mięsie (np. wołowina, jagnięcina, wątróbka drobiowa). Dodatkową porcję tauryny możemy również dostarczyć do organizmu z pomocą suplementów diety. Należy jednak unikać napojów energetycznych, które oprócz tauryny zawierają także zbyt dużą dawkę kofeiny i cukru. Nadmiar kofeiny może powodować wzrost ciśnienia krwi, natomiast cukier jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dzienna dawka tauryny nie powinna przekraczać 3000 mg. Jej nadmiar może powodować pewne niepożądane działania.

Przeciwwskazania suplementacji

Chociaż tauryna jest naturalnie występującym w organizmie aminokwasem, to niektóre osoby powinny unikać jej dodatkowej suplementacji. Należą do nich:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • osoby cierpiące na chorobę afektywną dwubiegunową (tauryna może nasilać chorobę),
  • osoby zażywające lit (tauryna może zwiększyć jego stężenie do tego stopnia, że stanie się on toksyczny dla organizmu).

Dodaj komentarz