Stephen King, czyli mistrz horroru w akcji

Stephen King to bardzo poczytny amerykański autor horrorów. Jego dzieła charakteryzują się dużym naciskiem na atmosferę oraz nietuzinkowość. Jeżeli jesteście fanami horrorów, w których gęsta atmosfera budowana jest stopniowo, aż do granic, albo bo gdy czytacie, i nie możecie przestać, to jest to zdecydowanie autor dla was. Oto ciekawsze dzieła Stephena Kinga, jakie mogę wam polecić.

Szkieletowa załoga

Szkieletowa załoga to zbiór opowiadań, które nie są ze sobą w żaden sposób połączone fabularnie. Każde z nich to inne podejście do horroru, znajdziemy w nich opowiadania zahaczające o fantastykę, gatunki gore, czy też z pogranicza horrorów psychologicznych. Osobiście moim ulubionym opowiadaniem jest Mgła, która została również zekranizowana. Właściwie każdy fan horroru może znaleźć w tym zbiorze coś dla siebie.

Miasteczko Salem

Miasteczko Salem to wbrew pozorom nie jest opowieść o czarownicach, jak mogłoby się wydawać, a miasteczku, które z wolna jest przejmowane przez wampiry. Właśnie w tej powieści szczególnie widać jak Stephen King potrafi stopniowo budować napięcie, które narasta aż do granic. Warto przy tym wspomnieć, że powieść ta doczekała się dwóch ciekawych ekranizacji z 1979 roku oraz 2004 roku.

Scenariusze filmowe

Stephen King to nie tylko powieści grozy, to również wiele scenariuszy horrorów, oraz równie duża ilość ekranizacji jego powieści. Do ciekawszych z nich należą między innymi Creepshow 2 gdzie poszczególne opowieści są oparte na prozie Kinga, Nocne Zło. Do ciekawych należą też „Burza Stulecia” opowiadający o istocie, która nawiedziła jedno z amerykańskich miast, czy też „Czerwona Róża” czyli opowieść o nawiedzonym domu. Trzeba przy tym jednak wspomnieć, że nie wszystkie ekranizacje Stephena Kinga są horrorami. Tutaj szczególnie polecam dwie, a mianowicie zieloną milę oraz skazanego na shawshank. Ta pierwsza to pouczająca opowieść o skazańcu nie słusznie skazanym na karę śmierci. I tutaj uwaga, film jest prawdziwym wyciskaczem łez, a oglądając go niejeden facet może się popłakać. Drugi z kolei ma podobną tematykę, gdyż opowiada historię człowieka niesłusznie skazanego na wieloletnie ciężkie więzienia za zabójstwo żony. W końcu jednak coś w nim pęka, kiedy dowiaduje się, że jest szansa na jego uniewinnienie, ale nie może z niej skorzystać. Wtedy postanawia uciec.

Podsumowanie

Stephen King to bardzo wszechstronny, a jednocześnie poczytny autor. Według mnie każdy fan horroru znajdzie coś dla siebie w jego prozie, szczególnie jeżeli lubicie duże napięcie.

Dodaj komentarz