rękawice budowlane

Wysokiej jakości rękawice budowlane są gwarancją wygody i komfortu pracy. Ochraniają dłonie, skóra się w nich nie poci i są idealnie dopasowane do kształtu oraz rozmiaru dłoni. Tak więc dobre rękawice robocze, to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie powinny być rękawice budowlane? 

Dopasowane do rodzaju pracy

Rękawice budowlane dzielą się na trzy kategorie ochronne. Nie wszystkie mają taki sam stopień bezpieczeństwa, dlatego wybranie odpowiednich rękawic roboczych jest kluczowe dla bezpiecznej pracy. Jeżeli wykonujesz pracę, która wymaga precyzji manualnej, to potrzebujesz rękawic o niskim stopniu ochrony, za to idealnie dopasowanych do kształtu dłoni. Takich, które nie będą ograniczać ruchów, dzięki czemu praca będzie bardziej komfortowa. Rękawice o niskim stopniu ochrony sprawdzą się także do wykonywania prac porządkowych. Zabezpieczą dłonie przed otarciami i drobnymi skaleczeniami. 

Z kolei w przemyśle najczęściej wykorzystuje się rękawice o średnim stopniu ochrony. Zabezpieczają one dłonie przed ostrymi przedmiotami i poważniejszymi skaleczeniami, np. tępym narzędziem lub ostrzem. Rękawice budowlane o wysokim stopniu bezpieczeństwa znajdują za to zastosowanie przy pracach ryzykownych. Na przykład przy spawaniu, cięciu czy szlifowaniu. Pamiętaj, żeby przy tych czynnościach używać także okularów ochronnych zabezpieczających oczy.

Najlepsze materiały 

Rękawice budowlane powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. W przeciwnym wypadku tracą swoje kluczowe cechy i stają się niewygodne. Rękawice z niskiej jakości materiałów mogą wywołać wysypkę i odparzyć skórę. Żeby zwiększyć komfort pracy wybierz rękawice z porządnych materiałów oraz z systemem wietrzenia. W rękawicach budowlanych spędzamy większą część naszego dnia, dlatego system wentylacji jest niezbędny. Pamiętaj także, że im cieńsze rękawiczki wybierzesz, tym bardziej precyzyjne prace będziesz mógł wykonywać. Z tego właśnie względu dla elektryków i monterów polecane są rękawice powleczone poliuretanem.

Dobór materiału rękawic budowlanych powinien być także dopasowany do substancji, z którymi będziemy mieć styczność. W przypadku benzyny i oleju wybierz rękawice pokryte nitrylem. Natomiast do prac budowlanych i transportowych dużo lepiej sprawdzą się rękawice lateksowe. Każdy z tych materiałów pełni inną funkcję i jeżeli wykonujemy kilka prac naraz, to warto zaopatrzyć się w różne typy rękawic. Dzięki temu przy każdej czynności będziemy mieli zapewniony maksymalny komfort pracy. Warto pamiętać, że komfort naszej pracy przekłada się także na jej jakość. 

Dodaj komentarz