dlaczego nie należy używać pumeksu

Pielęgnacja skóry stóp to bardzo ważna sprawa. Często jednak kwestia prawidłowego zadbania o tę część ciała jest pomijana na rzecz zabiegów pielęgnacyjnych dla twarzy, dłoni lub też włosów. Wynika to z tego, że stopy są przez większość czasu zasłaniane przez buty i skarpetki. W efekcie o ich pielęgnacji przypominamy sobie dopiero latem, gdy nosimy odsłonięte sandałki lub klapki. A przecież o stopy należy dbać przez cały rok.

Regularne poświęcanie czasu dla stóp znacząco poprawi ich kondycję

Każdego dnia bierzemy prysznic, kąpiemy się, myjemy zęby, dbamy o włosy. Stosujemy balsamy oraz kremy na dłonie i ciało, które mają zapewnić nam gładką i piękną skórę. Ponadto co najmniej raz w tygodniu aplikujemy różne maseczki na twarz. Każda z tych rzeczy jest naszym rytuałem, który ma zapewnić nam pięknie wyglądające, zadbane ciało. Dlaczego zatem pomijamy w tym wszystkim pielęgnację stóp? Przecież zapominanie o ich nawilżeniu przyczynia się do szorstkości skóry na piętach, ich pękania, a w konsekwencji do dyskomfortu spowodowanego bólem.

Aby móc się cieszyć pięknymi i zadbanymi stopami, wcale nie trzeba odwiedzać salonu piękności. Wystarczy trochę poświęconego czasu, a dzięki regularnemu dbaniu o stopy, szybko zobaczymy efekty. Wbrew pozorom ich pielęgnacja wcale nie zajmuje sporej ilości czasu. Jest ona prosta i niedroga.

Jak prawidłowo dbać o stopy każdego dnia?

Choć nasze pięty i skóra stóp wygląda na grubą i solidną, to tak naprawdę jest ona delikatna. To właśnie dlatego powinnaś raz na zawsze zapomnieć o ścieraniu zrogowaciałego naskórka z pięt za pomocą pumeksu. Jego energiczne używanie tylko przez chwilę daje złudny efekt gładkości stóp. Tak naprawdę narusza on naskórek, szarpie go oraz ściera do granic możliwości. Może przy tym powodować rany i zaczerwienienia, co daje sygnał dla naszego organizmu, że należy zwiększyć narastający naskórek. Ponadto pumeks często jest siedliskiem bakterii, grzybów oraz drobnoustrojów.

Dużo lepszą alternatywą dla pumeksu będzie zatem tarka drobnoziarnista lub specjalny pilnik do pięt. Nie zniszczą one aż tak naszej skóry, pod warunkiem, że będziemy stosować je raz na trzy tygodnie. Pamiętaj przy tym, że pięty nie posiadają gruczołów łojowych, które nawilżają skórę stóp. Dlatego to Ty powinnaś o tym pamiętać.  Stosuj więc każdego wieczoru kremy nawilżające do stóp, aby zapewnić im maksymalne nawilżenie każdego dnia.

Zła pielęgnacja stóp to także niedopasowane obuwie. Jeśli więc posiadasz w swojej garderobie pary butów, które są zbyt ciasne i niewygodne – wyrzuć je. Twoje stopy będą Ci za to wdzięczne.

Dodaj komentarz