Pomocne rady dla początkujących kierowców

Jeśli wybierasz się na kurs, dający Ci możliwość uzyskania bardzo przydatnego dokumentu, jakim jest prawo jazdy, bądź też jesteś już w trakcie uczęszczania na taki kurs, to powinieneś przeczytać ten artykuł, który z pewnością przypomni o najważniejszych zasad odnoszących się do prowadzenia samochodu w ruchu drogowym. Może wydawać się to banalne, jednak należy pamiętać, że czasami to drobne szczegóły mogą zdecydować o tym, czy nie spowodujemy na drodze wypadku!

Kwestia lusterek samochodowych

Podczas jazdy nie wolno spoglądać na którekolwiek z lusterek zbyt długo, ponieważ jest to bardzo ważne, aby skupić swój wzrok na drodze, którą ma się przed sobą. W każde inne miejsce, i dotyczy to także lusterek samochodowych, należy spoglądać co jakiś czas, jednak tylko w celu upewnienia się, że nasze manewry nie spowodują zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jako odpowiedzialny kierowca musimy przede wszystkim obserwować drogę i jej otoczenie przed maską samochodu. Warto pamiętać także, że lusterka boczne nie są wykorzystywane po to, aby samochód lepiej wyglądał ale po to, aby zapewnić szerszy kąt widzenia. To że część lusterek jest wykonana z płaskiego szkła pozwala uzyskać prawdziwy obraz, a więc należy zawsze używać lusterka wstecznego, aby dokonać ostateczną decyzję w trakcie prowadzenia pojazdu.

Zachowaj szczególną ostrożność na skrzyżowaniach równorzędnych

Jest też inna sytuacja, o której trzeba w tym artykule koniecznie wspomnieć – podczas jazdy możesz natknąć się na skrzyżowania, które nie mają żadnych oznaczeń, czyli tak zwane skrzyżowania równorzędne. Nie można automatycznie założyć w takiej sytuacji, że masz pierwszeństwo nad innymi, tylko traktować je w odpowiedni, określony przez zasady ruchu drogowego sposób. Czasami strefa widzenia może być ograniczona przez zaparkowane pojazdy, ściany lub inne przeszkody, trzeba w takich sytuacjach kierować się krawędzią do przodu, aż do momentu gdy widać wyraźnie, czy inny pojazd nie znajduje się w strefie widzenia.

Uważaj szczególnie na motocyklistów i rowerzystów

Jeśli starasz się poprzez szkolenie o prawo jazdy w mieście to na pewno w jego trakcie instruktorzy wspomną, że musisz zwrócić także szczególną uwagę na motocyklistów i rowerzystów, ponieważ mogą oni być bardzo trudni do zauważenia, ich pojazd jest mniejszy od innych pojazdów ale zbliża się niesamowicie szybko. Warto zatem dobrze rozejrzeć się przy zadeklarowaniu kierunkowskazem wykonania odpowiedniego manewru, czy nie przeszkodzimy tego rodzaju kierowcom ruchu.

Dodaj komentarz