Pokrzywka to dość popularna choroba skóry, zaliczana do grupy chorób alergicznych. Pokrzywka u dzieci, podobnie jak i u osób dorosłych, objawia się zazwyczaj charakterystyczną wysypką oraz dość uciążliwym świądem skóry, w miejscach gdzie pojawiają się różnych rozmiarów bąble.

Czym jest pokrzywka alergiczna?

Pokrzywka to choroba, która może przybrać bardzo różne postaci w zależności od jej podłoża. Najbardziej znane i powszechne jej typy to:

pokrzywka idiopatyczna czyli taka, której jednoznaczne przyczyny są dość trudne do ustalenia;
pokrzywka alergiczna  występująca jako reakcja ustroju na kontakt z alergenem;
pokrzywka przewlekła charakteryzująca się nielicznymi zmianami oraz częstymi nawrotami (nawet po kilku miesiącach czy latach jej nieobecności).

Pokrzywka alergiczna określana jest często, ze względu na swój przebieg, jako ostra. Charakteryzuje się ona bardzo obfitymi zmianami skórnymi. Występuje ona zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Jej najczęstsze przyczyny to uczulenie na:

  • potrawy takie jak: ostrygi, owoce egzotyczne, warzywa, ryby
  • leki takie jak: penicylina, aspiryna

Charakterystyczne dla tego typu pokrzywki jest to, że pojawia się ona dopiero po paru godzinach, od kontaktu z alergenem. Poza tym, bardzo często towarzyszą jej takie dodatkowe objawy jak:

  • wymioty
  • podwyższona gorączka
  • nudności
  • bóle brzucha

Pokrzywkę alergiczną leczy się nieco inaczej, niż jest to w przypadku pokrzywki idiopatycznej. Przede wszystkim, należy udać się do lekarza, który ustali lub potwierdzi nie tylko przyczynę swędzenia i pojawienia się zmian naskórnych, ale również zadecyduje jak leczyć pokrzywkę. Po drugie, szalenie ważne jest tu zastosowanie odpowiedniej diety, polegającej na wyeliminowaniu szkodliwego alergenu. Ważne jest również podawanie leków, takich jak wapno czy rutyna.