Pięć sposobów na udany dzień

Uśmiechnij się i staw czoła codziennym przeciwieństwom

Posiadanie bliskiego przyjaciela zwiększa nasze szanse na bycie szczęśliwym o 25%, wynika z ankiety przeprowadzonej przez zespół badawczy z Uniwersytetu Harvarda. Uśmiech jest zaraźliwy, poprawia nastrój, a nawet pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, dlatego ważne jest, aby nauczyć się żyć z ironią i lekkością. Taki punkt widzenia pomaga nam stworzyć pozytywny bodziec i racjonalnie kierować naszymi pragnieniami.

1 – „Wszyscy żyjemy w błocie, ale niektórzy z nas wpatrują się w gwiazdy”, napisał słynny pisarz Oscar Wilde. Ta myśl, w swojej niezwykłej prostocie, jest małą lekcją życia, bo przecież ludzkość się nie zmieniła. Każdy z nas może obudzić się rano, jak wielu innych, z niespokojnym umysłem, zmartwiony tym, co się może się wydarzyć w najbliższym czasie. Mimo wszystko otworzyłeś oczy, żyjesz tu i teraz, gotowy na rozpoczęcie nowego dnia. Uczymy się podnosić wzrok ku niebu i kierować spojrzenie w kierunku, z którego spodziewamy się nadejścia szczęścia.

2 – „Każdy z nas jest kowalem własnego losu, to od nas zależy stworzenie podstaw szczęścia, liczy się jedynie nasza przezorność i nic innego”, wyjaśnia Dalajlama. Jeśli praca idzie źle lub pojawiają się jakieś problemy, których nie potrafisz rozwiązać, zatrzymaj myśli. Zgłębienie problemu to jedyny sposób na wyjaśnienie, znalezienie nowych rozwiązań i poszerzenie horyzontu. Czasami musimy poradzić sobie ze złym samopoczuciem i smutkiem, aby wznieść się wyżej na niebie życia.

3 – „Posiadać nic nie znaczy, liczy się to, na co się odważymy”, twierdził Reinhold Messner, a jego słowa są przesłaniem odwagi i hartu ducha, tym samym, którego trzeba, aby nie zatrzymywać się przed lodową ścianą. W niektóre dni jest trochę tak, że szczyt wydaje się zbyt trudny i niebezpieczny do zdobycia. Nie poddawaj się. Idź dalej, nawet małymi krokami i pamiętaj, aby od czasu do czasu patrzeć na otaczający Cię krajobraz. Najcięższe chwile w życiu to te, z których uczymy się najwięcej.

4 – „Największą zemstą jest Twoje szczęście. Nic nie wkurza ludzi bardziej niż to, że wesoło się śmiejesz”, pisze Chuck Palahniuk. Czy kiedykolwiek próbowałeś się śmiać w trakcie kłótni lub w obliczu porażki? Nie jest to kwestia gniewnego chichotu, ale stopniowego uwolnienia się od wszelkiego napięcia i otwarcia się na prosty fakt, że jakkolwiek by nie było, jesteś tutaj i jesteś w stanie ponownie przeżyć. Śmiech wyzwala, daje nam pokój ze światem, burzy mury między ludźmi.

5 – „Kiedy przestaniesz napełniać kielich swoim szczęściem i zaczniesz napełniać nim kielichy innych, ze zdumieniem odkryjesz, że twoje szczęście stanie się pełne”, mówi słynna dewiza Paramahansy Joganandy. Nauka potwierdza, że według niektórych badań ci, którzy poświęcają część swojego czasu wolontariatowi, są szczęśliwsi. Podziel się tym, kim jesteś i co robisz, obserwuj otaczający Cię świat, podawaj rękę, kiedy tylko możesz. Pomaganie dodaje energii, radości i przypomina, że na świecie nikt nigdy nie jest sam.

Dodaj komentarz