Perkusja elektroniczna, czyli nowoczene bębny

Bębny jak większość ludzi wie, wykonane są z drewna i innych materiałów. W dzisiejszym świecie high-tech, jednak prawie wszystko co można zrobić akustycznie można również zrobić drogą elektroniczną, z wykorzystaniem technik nagrywania i odtwarzania cyfrowego. Połączenie elektroniki cyfrowej z działaniem bębnów akustycznych to brzmienie elektroniczne – coś w połączeniu z wykorzystaniem tradycyjnego zestawu perkusyjnego.

Elektroniczne zestawy perkusyjne inaczej znane jako perkusja elektroniczna są znane już od końca 1970 roku. Dzisiejsze zestawy perkusyjne elektroniczne wykorzystują próbki cyfrowe brzmiących bębnów akustycznych wstawiając je do układu pamięci. Taka perkusja elektroniczna działa podobnie fo oryginalnego zestawu akustycznego.

To w teorii, oczywiście. W rzeczywistości, próbki dźwięków nie brzmią zupełnie tak samo jak ich akustyczny odpowiednik, a gra na gumowej podkładce to nie jest to samo, co gra na bębnie rzeczywistym. Mimo że każdy z elektronicznych zestawów perkusyjnych zapewnia szeroką gamę dźwięków, niż można tworzyć za pomocą jednego zestawu akustycznego i pozwolili grać głośno, za pośrednictwem wzmacniacza lub za pomocą zestawu słuchawek to jednak nie każdy jest zadowolony tym, co daje mu perkusja elektroniczna. Choć te są również o wiele bardziej solidne niż perkusja akustyczna, co czyni je idealnym dla muzyka który nienawidzi dźwigania kilku ciężkich bębnów drewnianych.

Czy należy zastąpić bębny akustyczne zestawem elektronicznym – lub uzupełnić go o elektroniczny zestaw perkusyjny? Po stronie plusów jest to, że poprzez bębny elektroniczne można odtworzyć każdy dźwięk jaki można sobie wyobrazić (w tym dźwięki nie perkusyjne i te pozwalają na szybką i łatwą zmianę brzmienia zestawu dla konkretnego utworu. Są również łatwe do obsługi, perkusja elektroniczna jest tą którą można łatwo skonfigurować – co jest ważne dla niektórych perkusistów roboczych.

Po stronie minusów jest to, że nie ważne jak dobra jest perkusja elektroniczna to i tak bębny elektroniczne nigdy nie dadzą takiego dźwięku jak dobry zestaw bębnów akustycznych. Poza tym naprawdę perkusja elektroniczna jest również nieco droższa niż porównywalny zestaw akustyczny – i wymaga ona pewnej ilości kompetencji technicznych.

Tak więc, czy perkusja elektroniczna jest godna uwagi? Moja rada dla początkujących perkusistów jest taka, aby nie zastanawiać się nad zakupem bębnów elektronicznych – a już na pewno nie nad tym by zastąpić zestaw akustyczny – zestawem elektronicznym. Jak się już będzie grało na poziomie zawodowym dopiero wtedy być może warto rozważyć swoje umiejętności elektroniką. Nawet to jednak nie jest absolutnie konieczne – większość pro perkusistów trzyma się niezmiennie perkusji akustycznej. Elektroniczne zestawy perkusyjne są odtwarzane w taki sam sposób jak tradycyjny zestaw z bębnem gdzie uderzania mogą produkować solidne rytmiczne bicie.

Dodaj komentarz