Pokrzywka to jedna z chorób skóry, która dość często pojawia się u dzieci. Najczęstsza jej postać to: bąble, grudki lub pęcherzyki na skórze, o różnej wielkości. Niejednolity mechanizm powstawania pokrzywki, spowodował, iż w medycynie wyróżnia się kilka jej rodzajów. Mówi się, zatem o pokrzywce idiopatycznej (samoistnej o dość szybkim przebiegu), ostrej, fizykalnej, przewlekłej oraz o tak zwanej pokrzywce alergicznej.

Jak objawia się pokrzywka u dzieci?

Pokrzywka u dzieci występuje przede wszystkim, jako reakcja uczuleniowa – alergiczna. Nie jest ona niebezpieczna ani zaraźliwa, jednakże nie wolno jej zignorować. Szczególnie szybko należy zareagować w chwili, kiedy pokrzywka pojawia się na twarzy, a głównie w okolicach ust oraz gdy towarzyszy jej bolesne i uporczywe swędzenie. Jeśli zlekceważymy ten objaw, możemy doprowadzić do pojawienia się obrzęku, który bardzo szybko atakuje język lub gardło. Tym samym, powoduje utrudnienia w oddychaniu, co jest poważnym zagrożeniem życia dziecka.

Gdy rodzic zauważy pokrzywkę u dziecka, powinien posmarować, zmienione chorobowo miejsca maścią cynkową. Poza tym, wskazana jest również kąpiel dziecka w ciepłej wodzie z dodatkiem oczyszczonej sody. Jeśli mimo tych zabiegów, zauważone objawy nie znikną po kilku dniach, bądź, jeśli dziecko wyraźnie cierpi z powodu uporczywego swędzenia, wówczas należy udać się do lekarza. Może, bowiem okazać się, że leczenie pokrzywki będzie wymagało o wiele bardziej zdecydowanych zabiegów. Poza tym, lekarz może podpowiedzieć rodzicowi, jak pomagać dziecku w trakcie choroby.

Mimo, iż jak widać pokrzywka u dzieci, nie jest chorobą zakaźną, to należy starać się o to, by malca obejrzał lekarz. Specjalista o wiele łatwiej i szybciej, doszuka się przyczyn choroby, co może pomóc w szybszym jej wyleczeniu oraz w uniknięciu jej w przyszłości (jeśli była to pokrzywka alergiczna).