Nienasycone kwasy tłuszczowe

O zbawiennym wpływie nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT na ludzki organizm zaczęto mówić głośno po przeprowadzonych w latach 70. ubiegłego wieku badaniach, wówczas mówiono w kontekście zmian miażdżycowych, które nie dotyczą społeczności eskimoskich, właśnie z racji bogatej w kwasy omega-3 diety. Udowodniono także inne znakomite właściwości tłuszczów nienasyconych – stwierdzono, że wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci, chronią także przed rakiem skóry. Kwasy omega-3 w największym stężeniu występują w rybach morskich – w łososiu, makreli i w sardelach jest ich co niemiara. Ponadto znajdziemy je także – choć mniej – w owocach morza, niektórych gatunkach orzechów i w olejach – lnianym i rzepakowym.

Dietetycy zachęcają Polaków do zmiany nawyków żywieniowych, na podpatrywanie zwyczajów kulinarnych południowców. Kuchnia polska bazuje w dużej mierze na produktach odzwierzęcych, stanowiących źródło nasyconych kwasów tłuszczowych. Kotlet schabowy, wieprzowina, tłuste sery, śmietany to istna petarda szkodliwych w skutkach tłuszczów, dlatego zaleca się wprowadzenie do typowego, polskiego jadłospisu stałych elementów, bogatych w korzystnie działające kwasy omega-3. Co najmniej dwa razy w tygodniu serwuj więc rybę – może być to śniadaniowa pasta z makreli, albo grillowany łosoś czy dorsz z folii. Fantastycznym sposobem na przemycenie dobrych tłuszczów jest zastosowanie sardeli – niezwykle popularnych choćby we Francji – można dodawać je do past śniadaniowych, makaronów, czy sałatek – w sałatce nicejskiej smakują wybornie. Na południu Francji jada się niezwykle aromatyczną pastę z sardeli – anchoiade, która dla początkujących smakoszy może się jednak okazać sporym wyzwaniem.

kwasy omega-3 na silną, piękną skórę

Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają bezpośrednio na wszystkie warstwy naskórka, a także na skórę właściwą. Przyspieszają regenerację i wspierają procesy metaboliczne zachodzące w skórze, ponadto zwiększają ilość kolagenu i zmniejszają produkcję sebum w gruczołach łojowych, co przekłada się na jędrność elastyczność i gładkość skóry. Udowodniono, że regularne spożywanie kwasów omega-3 wspiera ochronę UV, wynika to z mechanizmu ochronnego kwasów omega-3 przed działaniem wolnych rodników, które wytwarzane są podczas nadmiernej ekspozycji na słońce. Przy stosowaniu diety bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe skóra jest mniej podatna na podrażnienia, lepiej nawodniona, a wewnątrztkankowa synteza hormonalna przebiega bez zarzutów.

Pielęgnacja zazwyczaj kojarzy się z zabiegami zewnętrznymi – stososwaniem kuracji witaminowych i kosmetycznych w salonie urody lub w domu. Nie możemy jednak zapominać, że kluczowy wpływ na efekt naszych zabiegów ma pielęgnacja od wewnątrz – mądra, zbilansowana, bogata w kwasy omega-3 dieta. Wprowadzenie odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych do jadłospisu to najlepszy sposób piękną skórę.

Dodaj komentarz