Nie mogę znaleźć pracy – co robić?

W naszym kraju jest wiele osób, którzy mimo posiadania odpowiedniego wykształcenia nie są w stanie znaleźć pracy w swoich zawodzie. Wpływ na takie zjawisko ma wiele czynników, a osób borykających się z tym problemem jest jeszcze więcej. W związku z tym, postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka kluczowych informacji odnośnie tego, co robić w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć pracy.

Jakie czynniki wpływają na trudności w znalezieniu zatrudnienia?

Czynników wpływających na trudności w znalezieniu zatrudnienia jest wiele, a można do nich zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • nieodpowiednio napisane CV
  • brak umiejętnego poszukiwania pracy
  • brak znajomości, które ułatwiałby znalezienie zatrudnienia
  • brak odpowiednio doświadczenia zawodowego
  • brak odpowiedniej aparycji

Jakie nawyki w swoim zachowaniu można zmienić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Czasami zdarza się tak, że sami nie jesteśmy w stanie zauważyć własnych wad, jak również nie jesteśmy w stanie w sposób krytyczny podejść do własnej osoby. Otóż, podczas poszukiwania pracy należy skupić się przede wszystkim na zwiększeniu pewności siebie, ale również poprawnym wysławianiem się. Do tego celu wystarczy nam jedynie lustro. Chodzi o to, aby usiąść przed lustrem i zacząć do niego rozmawiać, w taki sposób, jak byśmy byli na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiadali na zadawane pytania przez osobę nas rekrutującą. Wtedy będziemy w stanie zauważyć, jak nasze ciało się zachowuje oraz jaki wydźwięk mają wypowiadane przez nas słowa. Oczywiście, ćwiczenie takie może wydać się dość zabawne dla większości osób i niepotrzebne, ale jest to ćwiczenie bardzo przydatne, które pomaga w szybkim i skuteczny sposób poprawić naszą autoprezentację. A jak powszechnie wiadomo, pierwsze wrażenie na kluczowe znaczenie. Zarówno, jeżeli chodzi o zawieranie nowych przyjaźni, jak i zdobywanie pracy.

Popraw swoje CV

CV jest formą wizytówki naszej osoby, którą wysyłamy do danego przedsiębiorcy w celu uzyskania zatrudnienia. Ważne jest więc, aby CV było napisane w sposób przejrzysty i kluczowy. Bowiem, jeżeli będziemy mieli potrzebę rozwinięcia poszczególnych punków odnoszących się do wysyłanego przez nas CV, to najlepiej będzie tego dokonać w liście motywacyjnym. Należy również pamiętać, że każde CV powinno zawierać na końcu wzmiankę o tym, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych do celów naboru. Osoby, które takiej zgody nie wyrażają, mogą mieć pewność, że firma, do której wysłały swoją aplikację zgłoszeniową z pewnością nie zadzwoni. Mylne jest również stwierdzenie, że każde CV powinno posiadać zdjęcie. Otóż, trzeba zapamiętać, że w sytuacji, gdy aplikujemy na jakiekolwiek stanowisko w służbie cywilnej (stanowisko w administracji publicznej) to CV ze zdjęciem są w sposób automatyczny odrzucane. Natomiast, jeżeli chcemy uzyskać zatrudnienie w firmie prywatnej to CV ze zdjęciem jest jak najbardziej wskazane. Dlatego trzeba rozróżnić te dwie kwestie.

Systematyczność w poszukiwaniu pracy jest kluczem do sukcesu

Osoby bezrobotne, którym zależy na jak najszybszym zdobyciu zatrudnienia powinny ustanowić sobie dzienny plan działania, który powinien polegać między innymi na tym, że każdego dnia wysyła się do różnych przedsiębiorców na przykład 5 CV. Bowiem, jeżeli miesięcznie będzie wysłali jedynie dwa albo trzy zgłoszenia to szanse na otrzymanie zatrudnienia w krótkim czasie są bardzo znikome. Warto też pomyśleć o rejestracji swojego konta na portalach dla przedsiębiorców i pracowników. Gdyż często zdarza się tak, że dana firma nie umieszcza ogłoszenia o naborze do pracy, ale sama wyszukuje taką osobę, która najbardziej odpowiada jej oczekiwaniom.

Dodaj komentarz