Nastolatki i współżycie

Seks wśród nastolatków już dawno przestaje być tematem tabu. Prawie połowa z nich przeżywa swój pierwszy raz w wieku 17-19 lat, a wielu z nich, już przed 15. rokiem życia. W ciągu ostatnich kilku lat granica wieku osób, decydujących się na rozpoczęcie współżycia przesunęła się prawie o rok.
 
Dla jednych może to być 17, dla innych 25. Nie ma kryterium – zależy od stanu emocjonalnego danej jednostki. Na forach internetowych nie brak jest wyznań 12-,13-latek, mających swój pierwszy raz dawno za sobą.

Dlaczego tak wcześnie zaczynają?

Najczęściej do pierwszego kontaktu seksualnego dochodzi pod wpływem emocji. Szczególnie korzystnym okresem są wakacje. Wtedy to swoboda, ucieczka od codzienności, obowiązków rodzinnych, piękne miejsca sprzyjają spontanicznym działaniom.Tym łatwiej zdecydować się na seks, nawet z nowo poznanym partnerem..

Gdyby tak spytać nastolatków, to zapewne duża część z nich powie, że głównym powodem rozpoczęcia przez nich współżycia jest miłość. Ale zaraz po tym pytaniu odpowiedzą, że owszem możliwy jest seks bez miłości. Jesteśmy w stanie tolerować takie podejście wśród grupy dojrzałych osób, które swoje już w życiu przeszły, ale co powoduje, że młodzi ludzie gubią swoją moralność? Częstym powodem, który weryfikuje idealistyczne poglądy młodych ludzi ? jest „szybkość czasów obecnych”, to reguły które narzuca nam pędzący świat powodują zmianę mentalności ludzi. Często ten pierwszy raz jest przypadkowy, np. dochodzi do niego pod wpływem alkoholu. Jest także często wynikiem emocji, co niekoniecznie wiąże się z poczuciem odpowiedzialności.

Czy jest się czym chwalić?

Wśród młodych ludzi panuje dziwna moda na opowiadanie o swoich seksualnych podbojach. Większość z nich to zwykłe fantazje. Chłopcy zazwyczaj, wręcz wstydzą się mówić o braku swego doświadczenia, gdyż boją się dezaprobaty rówieśników. Wśród młodzieży obowiązuje przecież „prawo grupy”. Zresztą wolą próbować wcześniej, aby gdy już spotkają swoją ukochaną wybrankę, stanąć na wysokości zadania.

Dla dorastających dziewcząt decydująca jest atmosfera rodzinnego domu, czyli relacje panujące między rodzicami. Dziewczyna szybciej jest w stanie zdecydować się na seks, gdy ma wymagających rodziców albo wręcz odwrotnie – kompletnie nie zainteresowanych. Podobnie jest, jeśli między rodzicami nie ma szacunku, akceptacji i miłości. Jest to rodzaj ucieczki. U dziewcząt pojawia się też problem ich zgody na seks. Nie potrafią odmawiać, gdyż boją się stracić chłopaka. Kolejnym motywem jest zwykła ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego, znanego dotąd tylko z opowieści innych..
 

Jak się do tego zabrać?

Pierwszy krok to poznanie swojego ciała, własnych reakcji, otwartość na siebie. Potem poznanie ciała partnera. Pieszczoty to najlepszy czas, wzajemne uczenie się, odkrywanie, zauroczenie seksem, to jedne z najpiękniejszych chwil. Ostatnim elementem jest pełne współżycie seksualne, będące elementem dojrzałej miłości. Intensywność przeżywania pierwszego razu zależy od porozumienia między partnerami. Media często kreują nieprawdziwy obraz seksu i idealizują pierwszy raz. Młodzież ma przez to nierealistyczne oczekiwania i rozczarowuje się.

Niezależnie od tego w jakim wieku młodzież rozpoczyna życie seksualne, ważne jest, aby dzięki edukacji nabywała odpowiednie postawy. Zacznijmy od poznania siebie jako jednostki, jako mężczyzny lub jako kobiety. Kluczem są wzorce kobiecości lub męskości wyniesione z rodzinnego domu. Satysfakcja z intymnych relacji jest często uwarunkowana także dojrzałością społeczną i gotowością do seksu sprzyjającą zadowoleniu z tej sfery życia.

Dodaj komentarz