Odrobina Włoch w kuchni
Pasta pesto znana jest od wielu wieków. Przygotowywali ją już Włosi w średniowieczu i to właśnie w tym kraju jest to najbardziej popularny przysmak. Sama nazwa pesto pochodzi, oczywiście od włoskiego, słowa „pestare”, które oznacza „gnieść”. A z czego składa się tradycyjne pesto? Tradycyjny przepis, który swoje korzenie ma w Genui, to zielony sos na podstawie bazylii. Oprócz tego dodaje się do niego:
– oliwę z oliwek,
– parmezan,
– orzeszki pinii,
– sól.
Sama forma przygotowania jest prosta. Wszystkie składniki należy zetrzeć na gładką masę. Dawniej w tym celu używano moździerza, dziś można wykorzystać blender.
Jeden sos, różne kombinacje
Gotowanie to bardzo kreatywne zajęcie, które nie wymaga trzymania się tylko jednego przepisu. Pasta pesto jest tego doskonałym przykładem. W Internecie oraz książkach kulinarnych można znaleźć różne kombinacje tego zielonego sosu. Niektórzy zastępują dodatki, które dodaje się do sosu, inni potrafią zastąpić głównym składnik, którym jest bazylia. Jakie wariacje można znaleźć w przepisach? Oto kilka przykładów.
Zacznijmy od samej bazy, czyli bazylii. Dla miłośników gastronomii nie ma nic niemożliwego i bardzo chętnie wykonują pastę pesto bez bazylii. A czym ją zastępują? Wieloma warzywami lub ziołami. W Internecie bez problemu można znaleźć pastę pesto na bazie: szpinaku, szczawiu, natki pietruszki, brokułów, mięty, pokrzywy czy rukoli. Są to, oczywiście, jedynie przykłady, ponieważ pomysłów na zamianę głównego składnika jest o wiele, wiele więcej.
Skoro już wiemy, czym można zastąpić bazylię, skupmy się teraz na oliwie z oliwek. Czym można zastąpić ten tłuszcz? Całą gammą olejów. Możesz przyrządzić pesto na bazie oleju lnianego, z pestek z dyni czy też słonecznikowego. Z kolei parmezan można zastąpić innymi gatunkami serów. Do wyboru jest m.in. ricotta, serek mascarpone, gorgonzola czy ser Pecorino.
Jeśli zaś chodzi o orzeszki piniowe, to miłośnicy gotowania bardzo często zastępują je: orzechami włoskimi, pestkami z dyni, a nawet z słonecznika.
Proste i pyszne danie w Twojej kuchni
Dlaczego warto zrobić pastę pesto? Nie tylko fantastycznie smakuje, ale też jest uniwersalna. Ogólnie przyjęło się, że pastę pesto łączy się z makaronem, ale też idealnie komponuje się z pieczywem, serami, a nawet mięsem (dobrym pomysłem jest użycie pasty jako marynaty lub nadzienia). Ogromnym plusem tego sosu jest też to, że robi się go w krótkim czasie, a do tego jest niezwykle uniwersalny. Można przyrządzać jego wiele wersji, a ponadto łączyć z różnymi składnikami. To prosty i smaczny sposób na pozbycie się nudy w kuchni, więc warto zrobić pesto!