Niezwykle wiele osób zmaga się z wypryskami, zwłaszcza w młodym wieku. Mimo wszystko, w gazetach i Internecie widzimy tak dużo idealnych twarzy, które często są wręcz nierealistyczne, co powoduje u nas kompleksy. Sposobów na pozbycie się trądziku jest naprawdę sporo, ale wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. Często trądzik nie wymaga specjalistycznych leków i kremów, a jedynie czegoś naturalnego.
Zapoznaj się z ofertami aptek
Od wielu lat świetnym produktem przeznaczonym do walki z wypryskami jest maść cynkowa. Sam cynk jest polecany jako forma suplementacji, ponieważ ma ogromne znaczenie dla dobrego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Maść cynkowa to kosmetyk, który zakupimy już za około 5 zł, znajdziemy go niemalże w każdej aptece. Cynk jest bogaty w utleniacze, które neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu świetnie regeneruje nasz naskórek. Maści cynkowej nie nakładamy na całą twarz, tylko w miejsca problematyczne. Najlepiej robić to na noc i wybierać ropne krosty, ponieważ sama maść ma działanie wysuszające. Jest to rozwiązanie raczej doraźne, nie powinno się nadużywać tego produktu, ponieważ zbytnie wysuszenie twarzy może również negatywnie wpłynąć na stan skóry i wywołać większy wysyp wyprysków.
Maść ichtiolowa to znakomity wybór na oporne krosty, które przez długi czas się rozwijają i równie długo znikają po nich ślady na naskórku. Ten produkt ma bardzo podobną cenę do maści cynkowej, ale opiera się na innej formie działania. Najbardziej istotny jest fakt, że ta maść ma właściwości przeciwbakteryjne i świetnie odkaża miejsce wyprysku. Co więcej, ma działanie ściągające i w pewnym sensie wyciąga zawartość krosty na zewnątrz, znakomicie sprawdza się w przypadku zmian ropnych. Warto jednak mieć świadomość, że ten produkt ma bardzo intensywny zapach, klejącą konsystencję i ciemny kolor, przez co ciężko jest go usunąć zarówno z twarzy, jak i z ubrań, czy pościeli. Maść ichtiolową najlepiej nakładać w porach nocnych, wiele osób zakleja zmianę plastrem, dzięki czemu mają pewność, że nic nie ulegnie zabrudzeniu, a kolejnego dnia nasz wyprysk będzie wyglądał zdecydowanie lepiej lub zniknie na dobre.
Droższym produktem pielęgnacyjnym jest olejek z drzewa herbacianego, który możemy zakupić w aptece za około 12 zł. Ma on działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, świetnie dezynfekuje zarówno rany potrądzikowe, jak i nowo powstałe krostki. Olejek z drzewa herbacianego w łatwy sposób przenika przez warstwy skóry i dociera do źródła problemu – właśnie dlatego tak świetnie radzi sobie z trądzikiem. Podobnie jak z poprzednimi produktami, nie stosujemy go na całą twarz, jedynie na wybrane miejsca. Po zmyciu olejku warto nałożyć w te miejsce krem nawilżający, który zapobiegnie wysuszeniu skóry i stworzy warstwę ochronną.
Maść z witaminą A to kolejny kosmetyk za kilka złotych, który jest warty uwagi. Świetnie nawilża, zatem może być stosowana uniwersalnie – znakomicie sprawdzi się jako pomadka ochronna do ust. Witamina A zmniejsza ilość produkowanego sebum, które odpowiada za zapychanie porów i tworzenie się wyprysków. Co więcej, da sobie radę z przebarwieniami potrądzikowymi i zregeneruje skórę, która jest już zmęczona ciągłą walką ze stanami zapalnymi towarzyszącymi trądzikowi. Podkreślić należy, że maści tej nie stosujemy codziennie, tylko wtedy, gdy wymaga tego nasza skóra i wyłącznie na miejsca zmienione chorobowo.
Zadbaj o rutynę pielęgnacyjną
Kupowanie tysięcy kremów, maści i płynów, które mają działać przeciwtrądzikowo, wcale nie jest oszczędnym działaniem. Zazwyczaj tego typu kosmetyki są dużo droższe, a osoby zdesperowane, które nie są w stanie poradzić sobie z problemem i tak zdecydują się na zakup. Pomimo tego, że większość produktów, które stosujemy na wybrane krostki, ma działanie wysuszające, nie oznacza to, że mamy wysuszać całą twarz. Trądzik jest powodowany przede wszystkim przez nadmierną ilość sebum, ale jeśli nadmiernie przesuszymy twarz, wówczas będzie się ona broniła i produkowała tego sebum jeszcze więcej. W ten sposób zaczynamy wkraczać w błędne koło niepowodzeń.
Kosmetyki do cery trądzikowej muszą być delikatne i nie podrażniać. Najlepiej wybierać produkty nawilżające, bogate w witaminy, które odżywią i zregenerują nasz naskórek. Oczyszczanie skóry jest niezbędnym etapem, ale nie możemy dzień w dzień nakładać maseczek oczyszczających, czy wykonywać peelingów. Jedną z podstawowych zasad dla cery trądzikowej jest nieużywanie peelingów mechanicznych, ponieważ przesuwając drobinki po twarzy, doprowadzamy do rozprzestrzeniania się bakterii. Niezbędna do walki z trądzikiem jest również higiena, która polega nie tylko na samym myciu twarzy, ale przede wszystkim na bardzo dokładnym demakijażu i unikaniem dotykania wyprysków.
Czasami są też takie sytuacje, że żaden produkt nie radzi sobie z naszym problemem i wówczas nie możemy się załamywać. Niektóre przypadki wymagają konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednią formę leczenia, często są to bardzo inwazyjne leki na receptę, ale to właśnie one mają najwyższą skuteczność.