Kogo w naszym kraju stać na to by kupić mieszkanie z środków własnych? Takich ludzi jest niewielu, to jedynie najbogatsi mieszkańcy, reszta musi finansować kupno upragnionego domu z kredytu. Oczywiście można się uprzeć i nabyć mieszkanie za pomocą własnych oszczędności. Biorąc jednak pod uwagę, że przeciętna pensja w naszym kraju wynosi 3 tysiące złotych, to na
 
Mieszkanie o wartości 350 tysięcy trzeba odkładać przynajmniej 30 lat. Łatwiej zatem zaciągnąć kredyt pod hipotekę domu, i zamieszkać w nim od razu. Zanim jednak zdecydujesz się na ten radykalny krok w twoim życiu, który zwiąże cię z daną instytucją na przyszłe dziesięciolecia,  przeanalizuj swoją obecną sytuację.

Zanim bank obliczy twoją zdolność kredytową zrób to sam. Policz ile możesz odkładać z miesięcznej pensji na ratę kredytu. Każdy bank ponadto stosuje odmienne przeliczniki. Nie zdziw się zatem kiedy jeden bank udzieli ci kredyt pod hipotekę domu, a inny odmówi. Analizuje się wszystko, nie tylko twoje dochody. Miedzy innymi to jaki masz zawód, ile masz dzieci, jak długo pracujesz, a również jak wcześniej radziłeś sobie ze spłatą kredytu. Nie warto też przyjmować warunki banku bez negocjacji. Zawsze warto podjąć rozmowę z bankiem, może otrzymasz niższą marże dzięki temu? Na samym początku warto byś o kredyt pod hipotekę domu starał się w tym banku, w którym już posiadasz konto. Banki chętniej udzielają długoterminowych pożyczek stałym klientom.

Przede wszystkim jednak, należy zgromadzić jak największy wkład własny. Przez to nie tylko odsetki będziesz miał niższe, ale również uzyskasz lepszą pozycję do negocjacji z bankiem. Możesz wynegocjować niższe opłaty. Nie mając wkładu własnego, bank może ci narzucić opłaty za ubezpieczenie, bardzo wysokie opłaty. Wpłynie to na miesięczny koszt kredytu. Niektóre banki stosując też wymóg tego by wykupić ubezpieczenie na życie a nawet samą nieruchomość. Z tego względu należy bardzo uważnie czytać umowę kredytową.

Kredyt pod hipotekę domu należy też wybierać ze względu na wysokość prowizji. Zazwyczaj nie przekracza ona 3,5 %. W przeliczeniu na 300 tysięcy wychodzi nam zatem spora kwota. Dlatego porównajmy oferty poszczególnych banków, by sprawdzić, który z nich oferuje najniższą prowizję. Rozważ również to w jakiej walucie zaciągnąć kredyt pod hipotekę domu. Frank do nie dawna był najbezpieczniejszym rozwiązaniem, dzisiaj niestety trudno już tak powiedzieć.

Dodaj komentarz