Przeprowadzona jakiś czas temu ankieta dotycząca trendów zakupowych na rynku mieszkaniowym pokazała dość duże dysproporcje związane z różnymi elementami u mieszkańców Warszawy względem mieszkańców innych dużych miast naszego kraju. Ankieta została przeprowadzona w marcu 2020 roku pośród mieszkańców Warszawy, Poznania, Krakowa, Trójmiasta oraz Wrocławia. Respondenci zostali wyłonieni w taki sposób, aby na każde miasto przypadało mniej więcej 20% ogółu.

Poszukiwania tradycyjnymi metodami

Z ankiety wynika, że warszawiacy zdecydowanie są przywiązani do tradycji jeśli chodzi o metody poszukiwania mieszkania do zakupu. Warto tutaj podkreślić fakt, że ankieta została przeprowadzona pośród osób mieszkających na nowo wybudowanych osiedlach, a więc ludziach świeżo po zakupie swojego mieszkania. Okazuje się, że w Warszawie najchętniej poszukuje się mieszkań poprzez ogłoszenia nie w internecie, a w prasie papierowej. Robi tak aż 37% osób, gdzie średnia z innych miast to zaledwie 17%. Biorąc pod uwagę ogłoszenia w internecie jak i strony deweloperów to wchodzi na nie jedynie 25% osób kupujących mieszkanie w Warszawie, a aż 45% w pozostałych miastach. Warszawiacy chętnie zasięgają również porad o swoich znajomych i bliskich, a robi tak 39% osób, gdzie w innych miastach porady pośród najbliższych szuka średnio 30% osób.

Istotne cechy nieruchomości

Druga część ankiety dotyczyła tego na co najbardziej zwraca się uwagę podczas kupowania swojego mieszkania. Tutaj dysproporcje między Warszawą a resztą Polski są mniejsze, ale w jednym elemencie różnica jest ogromna. Z niewiadomych powodów warszawiacy muszą strasznie uwielbiać balkony. Ponad 35% badanych z Warszawy przyznało, że ważnym elementem była obecność balkonu, gdzie w innych miastach średnio patrzy na to ledwo 10% osób. Ciekawostką jest fakt, że w Warszawie nieco mniejszą uwagę przykłada się do lokalizacji mieszkania. 43% osób, wobec 55% z innych miast kraju, zwraca uwagę na okolicę. Może to wynikać z faktu, że infrastruktura Warszawy jest na tyle dobrze rozbudowana, że w zasadzie niewiele jest mało atrakcyjnych lokalizacji mieszkań.