Z trądzikiem boryka się wiele osób w różnym wieku. Zmiany pojawiające się na twarzy czy plecach i ramionach to nie tylko domena osób młodych. Coraz częściej okazuje się, że z trądzikiem borykają się nawet osoby starsze między 30. a 40. rokiem życia. Większość z tych osób w ogóle nie zastanawia się, jak trądzik się rozwija, priorytetem dla nich jest bowiem stałe poszukiwanie najlepszych sposobów na to, by leczenie trądziku wreszcie zaczęło przynosić oczekiwane rezultaty. Ale warto wiedzieć, jak trądzik powstaje i jak się rozwija. Taka wiedza może okazać się przydatna w skutecznej walce ze zmianami trądzikowymi.
Trądzik – łagodny, ale uciążliwy
Trądzik, jak już wcześniej wspomniałam, najczęściej pojawia się u młodzieży. U dziewcząt okresem szczytowym pojawienia się zmian jest 14-17 rok życia. Natomiast u chłopców trądzik pojawia się między 16 a 19 rokiem życia.
Trądzik wcale nie musi mieć poważnego przebiegu. Niezależnie od tego, czy naszą twarz pokrywają czarne punkciki czy może ropne krosty, trądzik jest w stanie odebrać pewność siebie i – zdaniem wielu młodych osób – odbiera pewność siebie.
Trądzik nie tylko na twarzy
Zaskórniki (czyli pierwsze objawy trądziku) oraz grudki i krosty najczęściej zlokalizowane są na twarzy i to one są podstawą kompleksów. Trzeba jednak mieć świadomość, że u wielu osób pojawiają się na plecach czy nawet klatce piersiowej.
Jeśli chodzi o twarz, zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na czole, brodzie oraz nosie (tzw. strefa T). W przypadku pleców – krosty i grudki zlokalizowane są najczęściej na łopatkach i karku. Taka lokalizacja tak naprawdę nie jest przypadkowa, bowiem są to miejsca, gdzie umiejscowionych jest sporo gruczołów łojowych. A jak wiadomo – wzmożone wydzielanie sebum spowodowane nadmierną pracą gruczołów łojowych prowadzi do łojotoku i zaczopowania ujść. Co się dzieje dalej, chyba każdy ma świadomość.
Gdy dochodzi do zmian w mieszkach włosowo-łojowych
Bardzo często trądzikowi towarzyszą stany zapalne. W miarę ich przedłużania się dochodzi do gromadzenia się wewnątrz mieszka włosowo-łojowego martwych komórek naskórka. Dodatkowo dochodzi do wzrostu gęstości łoju. W efekcie dochodzi do zatykania się porów mieszków włosowych, co skutkuje utworzeniem się „korka”, który przypomina biały punkcik. W ten sposób dochodzi do rozwoju zaskórnika.
Niekiedy dochodzi do samorzutnego otworzenia się zaskórnika, a biały łój niejako wylewa się na powierzchnię skóry. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, wówczas tworzą się beztlenowe warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, które normalnie bytują w mieszkach.
Po pewnym z białego zaskórnika tworzy się zaskórnik czarny. Może też pęknąć, w efekcie czego dochodzi do miejscowej reakcji zapalnej, co powoduje dalsze rozwijanie się bakteryjnego zakażenia.
I znów do „gry” wchodzą bakterie beztlenowe, które odpowiadają za rozkładanie łoju, z wydzieleniem kwasów tłuszczowych, które podrażniają skórę. To właśnie te kwasy uważane są za głównego winowajcę tworzenia się zapalenia mieszków włosowych, co zwykle kończy się powstawaniem krostki, w której zamknięta jest ropna wydzielina.
Jak leczyć trądzik?
Sposobów na to, by pokonać trądzik jest wiele. Wybór odpowiedniej metody leczenia uzależniony jest jednak od postaci zmian trądzikowych. Z powyższego jasno wynika, że trądzik może mieć łagodny przebieg, gdy powstają tylko czarne zaskórniki, albo też może mieć przebieg poważny – gdy dochodzi do zapalenia mieszków włosowych oraz pojawienia się ropnych zmian.
W tym pierwszym przypadku szanse na szybkie zlikwidowanie zmian trądzikowych są spore. Trzeba mieć jednak świadomość, że w wielu przypadkach trądzik będzie pojawiał się wiele razy. Dlatego też uważa się, że walka z trądzikiem jest dość uciążliwa.
W pierwszej kolejności – i to nieważne czy trądzik ma łagodną, czy ostrą postać – należy pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu cery. Skoro zmiany trądzikowe powstają na skutek łojotoku, nie można dopuszczać do sytuacji, w której skóra będzie przesuszona. Tymczasem wiele osób popełnia ten błąd, wysuszając skórę w nadziei, że zmiany znikną. I choć jest w tym sporo racjonalnego rozumowania, trzeba wiedzieć, że na dłuższą metę się to nie sprawdzi. Przesuszana skóra będzie produkowała znacznie większe ilości łoju, co tylko pogłębi problem.
Ważne jest stosowanie specjalnych kosmetyków. Kremy na trądzik (np. Acnezine, Trioxil) zawierają w swoim składzie substancje działające antybakteryjnie oraz substancje utleniające, przyczyniając się do zlikwidowania korzystnego dla rozwoju bakterii środowiska, jak i wyeliminowania samych drobnoustrojów.
W przypadku, gdy trądzik ma dość poważny przebieg, pojawiają się ropne krosty świadczące o zapaleniu mieszków włosowych, najlepiej udać się do dermatologa w celu pojęcia specjalistycznego leczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że w niektórych sytuacjach konieczne będzie podawanie antybiotyków czy leków zawierających retinoidy. Co nie znaczy, że kremy na trądzik nie są skuteczne. Niekiedy jednak taka kuracja nie wystarcza.