Krótka historia fotografii

Najstarsze zdjęcia robiono mniej więcej 200 lat temu. Zrobił to Francuz, który zrobił zdjęcie ze swojego okna. Pomimo tych lat moda na robienie zdjęć nie mija. Wydaje się, że wręcz przeciwnie. Wprowadzane są coraz to nowsze modele aparatów fotograficznych} także programy komputerowe do edycji zdjęć. Na uniwerkach można studiować fotografię, a na kursach zdobywać wiedzę choćby odpowiedniego kadrowania i kompozycji. Jak wyjaśnić popularność fotografii? Dlaczego pstrykamy zdjęcia?

Wyjaśnienie jest proste. Wszystkie fotografie wykonywane są w jednym celu – chęć uwiecznienia konkretnego obrazu , utrwalenia przemijających chwil. Niezależnie czy wykonujemy zdjęcia z wycieczek objazdowych, w gronie rodzinnym czy dokumentujemy jakąś uroczystość kieruje nami ten cel. Zasadniczo przenosimy je na papier i wkładamy do fotoalbumów. Wiele osób decyduje się w ostatnim czasie na zamówienie coraz bardziej popularnych fotoksiążek. Wszelkie zdjęcia stają się dla nas niezwykłymi pamiątkami minionych dni. To one przywracają dawne wspomnienia, zapomnianych znajomych. Dzięki nim możemy cofnąć się do tamtych chwil. Co więcej, odbitki, zrobione kilkadziesiąt lat temu, są doskonałą lekcją historii. Wspomnieć tu można chociażby fotografie z okresu II wojny światowej czy przemian w 89 roku.

Powinno się dodać, że aparaty kompaktowe w dzisiejszych czasach są powszechnie dostępne. Wbudowane w telefony pozwalają uwieczniać dane wydarzenie w każdej chwili. Pomimo tej dostępności, fotografię zalicza się kiedy niekiedy do dziedziny sztuki. Nie problem pstryknąć zdjęcie. Osiągnięciem jest jednak wykonanie nietuzinkowej fotografii. W galeriach, muzeach obejrzeć można wystawy fotograficzne. Specjalistyczna prasa podaje wskazówki, ucząc rzemiosła fotograficznego. Trzeba mieć nadzieję, że fotografia jak do tej pory będzie się dynamicznie rozwijać, a robione współcześnie zdjęcia staną się niedługo świadectwem współczesnych czasów.

Dodaj komentarz