Komfortowa jazda samochodem

Kierowcy chcą na ogół uczynić jazdę szybszą i bardziej komfortową . Teraz czas przyjrzeć się kwestiom bezpieczeństwa. To bardzo ważne, bo na tle Europy Zachodniej nadal przodujemy w zakresie liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Czas to zmienić i zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Pomoże w tym, nie tylko ostrożność, ale nawet nawigacja na telefon i odpowiedzialni pasażerowie.

Ruch samochodowy w Polsce należy do tych raczej intensywnych a wiedzą o tym zwłaszcza Ci, którzy próbują dojechać rano do pracy a po południu wrócić do domu. Na trasach dojazdowych do wielkich miast także bywa tłoczno. Przy takim obłożeniu dróg o stłuczkę, czy wypadek nietrudno. Zresztą – nawet na pustej ulicy może dojść do wypadku. Tym bardziej powinniśmy zatem troszczyć się o kwestie bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Przepisy i zdrowy rozsadnik jako podstawa

W pierwszej kolejności to kierowca powinien zrobić sobie rachunek sumienia. Kluczową kwestią jest tu zapewne przestrzeganie przepisów, zwłaszcza tych poświęconych dopuszczalnym prędkościom. To sprawa podstawowa – wielu wypadków można by uniknąć gdyby tylko kierowcy spuścili nogę z gazu. Zaznaczmy też, że prędkość kierowcy nie powinna dostosowywać się tylko do znaków, ale przede wszystkim do warunków panujących w danym momencie na drodze. Jeżeli dopuszczalna prędkość wynosi np. 70 km/h a warunki atmosferyczne są kiepskie, to należy jechać z taką prędkością, która zapewni nam i innym bezpieczeństwo. Nadmierna prędkość wynika często z niecierpliwości kierowców i z chęci szybkiego dotarcia na miejsce. Dociskanie gazu to jednak kiepski pomysł – lepiej już wyjechać z domu wcześniej. W bezproblemowym dotarciu do celu wspomoże nas także nawigacja na telefon w formie aplikacji – unikając błądzenia po mieście czy na trasie zaoszczędzimy sporo czasu a przez to także nerwów.

Techniczne sprawy i pasażerowie

Kolejna sprawa – stan techniczny pojazdu. Losu lepiej nie kusić i podróżować tylko samochodem, który jest bezpieczny – ma sprawnie działające wszystkie układy, opony z bieżnikiem odpowiedniej grubości i aktualny przegląd techniczny. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, to wówczas lepiej oddać go w ręce profesjonalnego mechanika. Dbajmy też o detale – dobry stan wycieraczek zapewni nam dobrą widoczność podczas deszczu a zatem zwiększy nasze bezpieczeństwo. To samo odnosi się do lusterek i świateł. Ważnym aspektem każdej podróżny są też pasażerowi – powinni oni zapinać pasy i nie przeszkadzać zmotoryzowanemu w prowadzeniu auta. Kierowca powinien mieć też swobodny dostęp do układu sterowniczego i hamulcowego. Rzeczą często niedocenianą są też niestety regularne postoje na odpoczynek i posilenie się.

Dodaj komentarz