W XXI wieku, w stuleciu, w którym to wszelkie oznaki stereotypowego myślenia powoli odchodzą w zapomnienie, odstępuje się także od tradycyjnego podziału ubranek dla dzieci ze względu na kolorystykę, na te niebieskie dla chłopców oraz różowe dla dziewczynek. Dzięki takiej postawie nikogo nie dziwi już widok dziewczynki w niebieskiej sukience, czy też chłopczyka w czerwonych spodniach.

Ubranka dla dzieci – geneza kolorystyki

Zdecydowana większość z nas uważa, że od zawsze ubranka w kolorze niebieskim zarezerwowane były dla chłopców, a w różowym dla dziewczynek. Otóż nic bardziej mylnego! Podział ubranek dla dzieci uwzględniający taką kolorystykę wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, w której to kolor niebieski, symbolizujący Matkę Boską przeznaczony był dla dziewczynek, zaś czerwony, będący symbolem małego Jezusa Chrystusa przypisywany był chłopcom. Odwrócenie tego kolorystycznego porządku zawdzięczamy projektantom mody żyjącym i pracującym w latach 40. ubiegłego stulecia.

Współczesne podejście do kolorystyki dziecięcych ubrań

Obecnie, młode pokolenia rodziców w większości nie respektują przestarzałej kolorystycznej klasyfikacji dziecięcych ubranek na niebieskie dla chłopców i różowe dla dziewczynek. Kupując ubranka dla dzieci należy kierować się bezpieczeństwem dziecka. Dlatego warto sięgać po ubrania hipoalergiczne oraz wykonane z włókien pochodzenia naturalnego. Z uwagi na mniejszą zawartość sztucznych barwników dla bardzo małych dzieci polecane są ubranka białe lub w jasnych kolorach. Ubranka dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne komfortowe w noszeniu.

Dodaj komentarz