Kolekcjonowanie antyków – co jest popularne?

W młodym ciele stary duch. Tak zazwyczaj definiowani są kolekcjonerzy sędziwych mebli, porcelany i innych przedmiotów. Dla wielu są to śmieci dla innych drogocenne pamiątki mówiące o przeszłości. A co to są antyki, gdzie je szukać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zgodnie z definicją przedmiotu antykiem określamy produkt zabytkowy. Może nim być coś pochodzącego z kultury przeszłej, co posiada wartość zabytkową, estetyczną, lub też materialną. Starocie, bo tak też potocznie wielu określa antyki, zazwyczaj widziane są w dawnych lampach, znaczkach, meblach, sztućcach oraz oczywiście książkach i czasopismach. Ramy czasowe, po których określony produkt można nazwać antykiem są ruchome i zależne od jego wieku. Jednocześnie również zależne jest to od prawodawstwa w danym kraju. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych starociem można określić ponad 100-letnie meble lub 75-letni samochód.

W jakim miejscu szukać takich drogocennych arcydzieł? Pierwsza myśl to oczywiście antykwariat. Jest to sklep, w którym wyszukamy starocie, meble oraz książki, które na pewno określimy mianem antyków. W sklepie tym pracują osoby wykształcone, które potrafią rozróżnić produkt bezwartościowy od starocia, ale cennego. Antykwariaty swój rozkwit datują już od XV wieku we Florencji, a do Polski przybyły w czasach oświecenia. Aczkolwiek ze względu na specyfikę naszego narodu popularność zdobyły dopiero w XIX i XX wieku. Obecnie sklepy ze starociami wychodzą z łask oraz nie mają już tylu klientów co kiedyś. Poza antykwariatami, starocie można kupić także na pchlich targach oraz różnych aukcjach internetowych. Jednakże musimy uważać na oszustów, którzy starają się nam sprzedać przedmioty bez wartości i bez zabezpieczenia ich autentyczności.

Jak łatwo zauważyć większość kolekcjonerów i właścicieli antykwariatów nabywa przedmioty stare, których jest znacznie mała ilość na rynku. Im nietuzinkowe starocie i nieznaczna ilość sztuk w sprzedaży, tym ich cena wzrasta. Dlatego warto jest przeznaczyć trochę czasu więcej na szukanie tzw. perełek aby w późniejszym czasie móc zachwycać się ich niepowtarzalnością i wartością.

Dodaj komentarz