Kociołki żeliwne i ich zalety

Jednym z rodzajów kociołków są kociołki żeliwne. Posiadają szereg znaczących zalet, które warto poznać, jeśli mamy jakieś wątpliwości co do zakupu węgierskiego bogracza.

Przede wszystkim żeliwo jest doskonałym materiałem charakteryzującym się wysoką trwałością i wytrzymałością Przetrwa długie lata pomagając nam w przygotowaniu apetycznych potraw. Wystarczy go tylko odpowiednio pielęgnować. Jak? Do umycia potrzebna nam będzie jedynie woda, ponieważ detergenty mogą wnikać w głąb naczynia. Jednak po wyczyszczeniu warto wetrzeć w niego smalec, aby natłuścić powierzchnię garnka i zapewnić mu trwałość. Nie można także zapomnieć o wypaleniu kociołka przed pierwszym użyciem. Dopiero wtedy jest w pełni gotowy do bezpiecznego i komfortowego użytkowania.

Co więcej, kociołki wykonane z żeliwa nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Przygotowywanie potraw jest bezpieczne i zdrowe. Ponadto materiał ten dobrze przewodzi i utrzymuje ciepło. Nawet spóźnialscy goście załapią się na ciepły posiłek. Trzeba jeszcze dodać, że najlepsze są ręcznie wyrabiane bogracze. Dlaczego? Są najbardziej wytrzymałe a do tego – unikatowe. Znajomi z pewnością nie będą mogli kupić takiego samego kociołka w najbliższym sklepie.

Nie trzeba się również martwić wielkością produkowanych bograczy. Dostępne są niemal wszystkie rozmiary – dobre zarówno dla małych jak i tych większych rodzin. Pojemność garnków wynosi od kilku do nawet kilkunastu litrów. Z przygotowaniem hucznej imprezy nie będzie problemu.

Niektórzy zastanawiają się, czy zdecydować się na kociołek pokrywany emalią. To dość znacząca zaleta, ponieważ wtedy potrawy nie przywierają do garnka. Jednak, jeżeli ktoś woli tradycyjne podejście – wystarczy wyłożyć garnek liśćmi kapusty i efekt będzie taki sam. A dodatkowo – jedzenie nabierze niecodziennego aromatu.

Na koniec trzeba również dodać, że kociołki żeliwne – zresztą tak jak każdy rodzaj bogracza – pozwalają na przygotowanie prostych, a jednocześnie apetycznych dań. Kupno jednego z najbardziej popularnych rodzajów bograczy będzie zatem dobrą decyzją.

Dodaj komentarz