Przedszkola przyjmują zwykle dzieci, które ukończyły 3. roku życia. Niektóre placówki oferują opiekę również maluchom, które ukończyły 2,5 roku. Czy jest to odpowiedni czas na to, aby zapisać dziecko do przedszkola, czy może jednak lepiej trochę poczekać?
Maluch w przedszkolu
Jeszcze kilkanaście lat temu dziecko nie uczęszczało do przedszkola, jeśli miało opiekę babci bądź mamy. Dziś jednak rodzice chętnie zapisują do przedszkoli trzylatki, nawet jeśli mogą one zostać jeszcze trochę w domu. Czy warto tak wcześnie posyłać dziecko do przedszkola? Generalnie psycholodzy są zdania, że najlepszym czasem na adaptację społeczną dziecka jest okres pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Niemniej jednak podkreślają oni, że adaptacja musi odbywać się w odpowiednich dla malucha warunkach. Takie właśnie starają się dzieciom zapewnić przedszkola. Maluchy zwykle dążą do tego, aby bawić się z innymi dziećmi oraz poznawać świat na własną rękę. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię. Czym innym jest wysłanie dziecka do przedszkola na 4 czy 5 godzin, czym innym zaś na 8, a nawet 10. Pamiętajmy, że w tym wieku dzieci powinny przebywać w placówkach nieco krócej, o ile tylko jest to możliwe. Wiele przedszkoli przyjmuje także dzieci, które mają ukończone 2,5 roku. Niemniej jednak istnieje pewien warunek – maluch musi samodzielnie korzystać z nocnika. Opiekunki w przedszkolu nie mają bowiem obowiązku zmiany pieluchy dzieciom. Możemy napotkać placówki prywatne, które przyjmują dzieci niekorzystające jeszcze z toalety lub przynajmniej z nocnika. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby dziecko uczęszczało do państwowego przedszkola, to musi być ono odpieluchowane.
Kiedy najpóźniej?
Zgodnie z polskim prawem dziecko musi rozpocząć edukację przedszkolną, gdy ukończy 6. rok życia. Oznacza to, że dziecko musi uczęszczać przynajmniej do zerówki. Od tego bowiem momentu realizowana jest w pełni podstawa programowa. Dziecko uczy się nie tylko funkcjonowania w grupie, ale także pewnych rzeczy, które pomogą mu później w szkole. Czy jednak 6 lat to odpowiedni okres, aby dziecko zaczęło swoją przygodę z przedszkolem? Specjaliści radzą, aby w miarę możliwości wysłać dziecko do przedszkola przynajmniej rok wcześniej, w wieku 5. lat. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim na początku przygody z przedszkolem dzieci dużo chorują. Zdarza się, że większość roku spędzają one w domach. Jeśli ten okres przypada na czas obowiązkowego uczęszczania do przedszkola, to niestety, dziecko bardzo wiele traci. Co więcej, dziecko powinno nieco wcześniej nauczyć się funkcjonować w grupie. Przedszkole uczy również przestrzegania pewnego harmonogramu dnia, a więc i rutyny. W domu zaś bywa z tym różnie. Sześciolatki mogą niechętnie uczęszczać do przedszkola – ostatecznie cały swój czas spędzały, jak dotąd, z mamą, babcią czy z nianią. Były w swoim domowym otoczeniu, robiły co chciały. Tymczasem mają one jedynie rok na to, aby przygotować się do edukacji szkolnej. To, niestety, niezbyt wiele czasu. Jeśli jednak dziecku spodoba się w przedszkolu, to istnieje niebezpieczeństwo, że nie zdąży się nim „nasycić”. Maluch będzie chciał swobodnie spędzać czas na zabawie lub na nauce przez zabawę. Tymczasem już za rok będzie musiał usiąść w szkolnej ławce i pilnie uczestniczyć w lekcjach.
Przedszkole – dla kogo?
Niektórzy rodzice nie mają wyboru i muszą wysłać dziecko do przedszkola, gdy te ma 3 lata. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy oboje pracują i nie mają do dyspozycji babci, która podczas ich nieobecności zajęłaby się dzieckiem. Niemniej jednak czasami możemy pozwolić sobie na to, aby samodzielnie zdecydować, kiedy dziecko pójdzie do przedszkola. Co wziąć wtedy poda uwagę? Bardzo wielu rodziców intuicyjnie dostrzega, kiedy maluch jest gotowy na przedszkole. Twierdzą oni, że dziecko zaczyna się wtedy zwyczajnie nudzić w domu. Poszukuje za to nowych wrażeń, kolegów w swoim wieku. Nie chce spędzać już każdej chwili z rodzicami czy dziadkami, nawet jeśli bardzo lubi ich towarzystwo. Bardzo często dzieci same komunikują, że chciałyby już pójść do przedszkola. Dotyczy to jednak maluchów otwartych na świat, odważnych i towarzyskich. Jeśli nasze dziecko wydaje się gotowe na to, aby wyjść do ludzi, to nie opóźniajmy tego momentu. Czasami zaś dzieci są bardzo nieśmiałe, nie potrafią odnaleźć się w grupie, na przykład na placu zabaw. Paradoksalnie, wtedy również warto zapisać dziecko do przedszkola. Początki mogą być trudne, jednak jest to jedyny sposób na to, aby maluch odnalazł się w społeczeństwie.