Jak zwalczyć brak pewności siebie?

Z całą pewnością w życiu najlepiej radzą sobie te osoby, które mają wyważoną samoocenę. Oznacza to, że myślą one o sobie dobrze ale nie ma w tym przesady czy wywyższania się. Życie osób pewnych siebie jest dużo mniej stresujące. Bez problemu nawiązują one relacje z nowymi osobami, nie mają oporów przed tym, by od obcej osoby uzyskać informację czy pomoc. Osoby pewne siebie są także bardziej asertywne a więc potrafią stawiać granice i nie pozwalają siebie krzywdzić czy poniżać. Zwykle osiągają także więcej w sferze zawodowej. Osoba pewna siebie nie boi się zmian, chętnie podejmuje wyzwania czy zmienia miejsca zamieszkania. Wszystko to pomaga w budowaniu pomyślnej kariery zawodowej. Wreszcie takie osoby lepiej radzą sobie na polu życia uczuciowego. Ktoś, kto ma dobrą samoocenę potrafi czekać latami na spotkanie właściwego partnera życiowego. Zupełnie inaczej jest u osób niedowartościowanych, samotnych czy ze skłonnościami lękowymi. Takie osoby bardzo często wchodzą w przypadkowe związki byleby tylko nie być samemu i nie odróżniać się od reszty społeczeństwa.

Skąd się bierze brak pewności siebie?

Za niską samoocenę dziecka a potem dorosłego człowieka zwykle odpowiadają błędy wychowawcze rodziców. Brak pewności siebie towarzyszy dzieciom zaniedbywanym emocjonalnie oraz tym które były często krytykowane i karane. Bywa też tak, że rodzice wymagają od dziecka za dużo i stale podnoszą poprzeczkę. Tak wychowany dorosły człowiek mimo osiągnięć może zawsze czuć się niewystarczająco dobry. Nie warto też wychowywać dzieci w izolacji. Dopóki są małe powinny doświadczać jak najwięcej. Należy dziecku umożliwiać udział w różnych zajęciach dodatkowych, zabierać na wyjazdy oraz do obiektów kulturalnych i rozrywkowych.

Jak zyskać pewność siebie?

Osoby z zaniżoną samooceną nie powinny jednak zbytnio się tym martwić, bo jest to coś, nad czym możemy pracować. Bardzo przydaje się przyswajanie treści o tematyce psychologicznej. Warto zwrócić szczególną uwagę na artykuły o rozwoju osobistym, osiąganiu celów i zarządzaniu czasem. Dobrze jest także wypisać sobie i przeanalizować własne mocne i słabe strony. Ponadto osoby, które mają problem z wystąpieniami publicznymi powinny małymi kroczkami ćwiczyć tę umiejętność. Można na początek w ramach ćwiczenia zwrócić się z zapytaniem do kilku obcych osób albo spróbować załatwić telefoniczne sprawy, które zwykle były rozstrzygane poprzez maila. Dobrym sposobem na ćwiczenie pewności siebie jest także prowadzenie bloga albo kanału filmowego w Internecie.

Dodaj komentarz