Samodzielna wymiana zamka w drzwiach wejściowych od naszego mieszkania nie jest aż tak trudna, jak może nam się wydawać. Do tego zadania potrzebne są jednak narzędzia oraz podstawowa wiedza, bez których tak naprawdę nic nie zrobimy. Podczas tego działania, liczmy się jednak z tym, że może zajść potrzeba nagłej wymiany jednego elementu z mechanizmu drzwiowego zamka. Z tym problemem możesz zgłosić się do profesjonalnego ślusarza, albo samodzielnie zastąpić uszkodzony element nowym.
Pogotowie zamkowe, czy samodzielna wymiana?
Z reguły do samodzielnej naprawy uszkodzonego zamka w naszych drzwiach, potrzebujemy wkładki bębenkowej oraz klucza płaskiego. To właśnie ten element jest najczęstszym powodem, przez który zamek w naszych drzwiach odmawia współpracy. Taką wkładkę możesz kupić w każdym sklepie budowlanym, jej cena zależna jest od rodzaju zamka. Zwykle waha się ona pomiędzy 25zł, a nawet 160zł. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zakup, upewnij się, że mechanizm zamkowy w Twoich drzwiach posiada wymienną wkładkę bębenkową. Niektóre z modeli zamków nie są wyposażone w zamienną wkładkę – w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do wymiany całego mechanizmu.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy w grę wchodzi wymiana zamkowej wkładki bębenkowej, która nie chce wyjść z drzwi. Taka blokada odbiera nam możliwość samodzielnej wymiany uszkodzonego zamka. W takiej sytuacji łodzianie mogą liczyć na pomoc pogotowia zamkowego, które znajdziesz na stronie: https://www.pogotowie-zamkowe-lodz.pl/. Pomoc doświadczonego fachowca będzie przydatna także przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach zamków w drzwiach. Zamiast więc się denerwować i tracić czas na tak trudny przypadek, lepiej jest od razu wezwać ślusarza, który rozwiąże nasz problem migiem.
Samodzielna wymiana bębenkowej wkładki w zamku
Jeżeli jednak nasz zamek nie jest jakoś specjalnie skomplikowanym mechanizmem, to możemy samodzielnie dokonać jego naprawy. Jak już wspomnieliśmy niezbędna do tego będzie sama wkładka oraz płaski klucz. Wtedy w pierwszej kolejności powinniśmy odkręcić szyld znajdujący się w drzwiach, po czym go usunąć. Następnie musimy odkręcić śrubę, która przytrzymuje wkładkę. Klucz włożony do zamka ostrożnie przekręcamy w dowolną stronę, tak aby ustawić trzpień dokładnie w osi wkładki. Na tym etapie możesz już wyjąć uszkodzoną wkładkę – na jej miejsce włóż nową. Następnie włóż w nią klucz, wsuń w otwór i przekręć w celu ustawienia trzpienia. Na koniec dokręć śrubę mocującą oraz szyld do drzwi.