Problemy ze słuchem mogą pojawić się w każdym wieku. Nierzadko wystąpienie takich kłopotów jest następstwem nadmiernie tworzącej się w przewodzie usznym woskowiny. Ta charakterystyczna, żółtawa fizjologiczna substancja ma na celu ochronę narządu słuchu, niestety w niektórych przypadkach tworzy się z niej czop, który może skutecznie i trwale zatykać ucho. Bez odpowiedniej pomocy trudno poradzić sobie z jej usunięciem, po krótkim czasie pojawia się ból ucha. Warto wówczas zastosować pewne sprawdzone metody, pozwolą one na wyeliminowanie problemu.
Radzenie sobie z bólem ucha
Nierzadko ból narządu słuchu jest wynikiem pewnych zaniedbań. Nie tylko czop woskowinowy może stanowić problem, trzeba dbać o to, żeby uszy nie były narażone na pewne niedogodności, między innymi trzeba je chronić przed negatywnymi czynnikami, jak: silny wiatr, niskie temperatury, woda. Ból ucha może być także sygnałem, że pojawiła się infekcja. Warto pamiętać, że przedłużający się brak działań zaradczych, może przyczynić się do tego, że ból przeniesie się z ucha zewnętrznego do środkowego. Do lekarza warto udać się przede wszystkim wtedy, gdy taki mechanizm wystąpił albo, gdy nie wiadomo, dlaczego ból utrzymuje się tak długo, pomimo zaaplikowanego leczenia. Często z bólem ucha można sobie poradzić samemu, dzieje się tak w przypadku czopu woskowinowego, czy wody zalegającej w przewodzie. Dostępne są naturalne metody, niewymagające wizyty w gabinecie laryngologicznym. Są one niezwykle skuteczne, już po paru godzinach można odczuć ulgę w cierpieniu.
Czego można użyć w walce z bólem ucha?
Należy pamiętać, żeby w przypadku dolegliwości bólowych, nie sięgać po drastyczne niesprawdzone przez lekarzy sposoby leczenia. Najlepsze są te metody, które opierają się na naturalnych produktach. Do usuwania woskowiny z uszu niezbędna może okazać się oliwa z oliwek. Ma ona działanie przeciwzapalne, dlatego jest w stanie pomóc także na drobne infekcje. Ból ucha nie będzie trwał długo, gdy zastosuje się ziołowe krople, między innymi te na bazie lawendy, rumianku, nagietka, goździków. Często polecany jest także olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy. Nie warto rezygnować ze sprawdzonych domowych sposobów, na przykład ogrzewania i ochładzania ucha kompresami. Można je stosować naprzemienne i przez to zwiększyć skuteczność leczenia zimnem i ciepłem. Czop woskowinowy szybciej może ulec rozpuszczeniu, gdy przewód pozostanie w ruchu, można mu pomóc za pomocą żucia gumy czy ssania cukierków. Gdy żuchwa pracuje wówczas pozytywnie wpływa to na ucho, woskowina jest w stanie się odkleić i bez problemu usuwa się ją z ucha.