Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły średniejPYTANIK

Jak wybrać szkołę średnią? To pytanie zadaje sobie wiele osób, lecz nie tylko młodzież, ale również ich rodzice, wszak zależy im na przyszłości swoich dzieci. Ale czym się kierować przy wyborze? Czy lepiej zdecydować się na szkołę, gdzie poziom nauczania jest niższy czy może placówkę najbardziej prestiżową. Jeżeli jeszcze nie wybraliście swojej szkoły, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik. Dedykujemy go nie tylko dla uczniów, ale i ich opiekunów.

To dziecko decyduje

Wielu rodziców wymaga od swoich dzieci dużej dojrzałości, a jednocześnie w sprawach, które ich dotyczą, chcą decydować za nie. A tak przecież nie powinno być. Wybór szkoły średniej jest ważny, wszak to pierwszy krok w dorosłość, ale przy tym to właśnie młodzież powinna zadecydować, jaką szkołę wybierze. Nie oznacza to, że rodzice nie mogą doradzić, jasne że mogą, wręcz powinni, ale różnica między doradztwem, a nakazami jest naprawdę spora. Opiekunowie powinni raczej przedstawić zalety i możliwości, jakie można zyskać, ale nie mogą forsować swojego zdania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wybór szkoły jest ważny, ale nie najważniejszy.

Zainteresowania są ważne

Warto porozmawiać ze swoim dzieckiem na temat tego, co chce robić w przyszłości. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że plany na przyszłość mogą mu się jeszcze wielokrotnie zmienić, choć są i tacy, którzy od szkoły podstawowej stawiają sobie cele i je realizują. Jeżeli młody człowiek myśli o studiach prawniczych, to warto doradzić mu liceum ogólnokształcące z profilem humanistycznym. Z kolei osoby marzące o medycynie mogą pójść na profil matematyczno- fizyczny czy matematyczno-biologiczny, dzięki temu będą realizować program rozszerzony z przedmiotów ścisłych, z których muszą zdawać później maturę, aby dostać się na studia.

Ambicje dziecka, nie rodzica

Wielu rodziców przejawia duże ambicję wobec swoich dzieci, a przecież trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde ma inne predyspozycję. Jeżeli nastolatek uczy się przeciętnie, to nie ma sensu doradzać mu najbardziej prestiżowego liceum, wszak może sobie nie poradzić. Zdecydowanie lepiej, aby uczył się w szkole, gdzie da radę. Jeżeli jednak dziecku zależy na placówce, gdzie poziom edukacji jest bardzo wysoki, to także nie powinno mu się tego odradzać.

Szkoła średnia- wybór ma znaczenie

Warto, by młodzież zastanowiła się, co chce robić w przyszłości. Jasne że nie musi realizować swoich planów, ale warto pamiętać, aby wybrać taką drogę, która daje perspektywy. Zatem, jeżeli nie wiecie czy chcecie iść na studia, w końcu nie każdy musi, to lepiej wybrać technikum, dzięki któremu można zdobyć nie tylko wykształcenie średnie, ale i zawód, zatem później zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę. Z kolei po liceum ogólnokształcącym jest to zdecydowanie trudniejsze. Oczywiście jeżeli zmieni się zdanie, to także można się zapisać an studia. Ponadto technika polecane są dla osób, które wybierają się na politechnikę i chcą studiować kierunki techniczne. Można także zdecydować się na studia branżowe, które także dają spore perspektywy zawodowe i możliwość dalszego rozwoju.

A gdy się nie uda?

Do niektórych szkół łatwiej się dostać, a do innych zdecydowanie trudniej. Zatem nawet jeżeli się Wam nie uda i będzie na liście rezerwowej, to absolutnie nie możecie się martwić czy załamywać, wszak to nie koniec świata. Macie wtedy dwie opcje, poczekać i zobaczyć czy miejsca się zwolnią bądź też wybrać inną placówkę. Tutaj również rodzice powinni pamiętać, aby nie krytykować dziecka bądź też nie mówić tekstów w stylu: „a nie mówiliśmy”. Rodzice powinni wspierać swoją pociechę. Jeżeli dziecku nie uda się dostać do wymarzonej szkoły, to trzeba nastolatka pocieszyć i doradzić mu inne opcje, a nie obniżać poczucia wartości.

Każdy rodzic musi pamiętać o wspieraniu swojego dziecka, choć można się z wyborami nastolatka nie zgadzać, to jednak trzeba je zaakceptować, oczywiście mowa tutaj o wyborze szkoły średniej. Opiekunowie powinni starać się rozmawiać i jednocześnie doradzać, ale zawsze decyzja stoi po stronie dziecka. Choć może być to trudne, to należy wiedzieć, że w ten sposób młodzi ludzie uczą się decydowania o sobie i właśnie robią pierwszy krok w dorosłość.

Dodaj komentarz