Jak się powiedziało a, trzeba powiedzieć b, co należy przetłumaczyć jako: „ zapuściłeś brodę, musisz o nią dbać”. A to oznacza, że kosmetyki do brody i inne akcesoria, będą ci niezbędne. Czego więc potrzebujesz?
Lista preparatów, które muszą znaleźć się w twojej kosmetyczce, nie jest długa. Wystarczy, że ograniczysz się do 2-3 specyfików, a broda (i przy okazji wąsy) będzie prezentować się zjawiskowo.
1. Szampon do brody
Czy konieczny jest specjalny szampon do brody? Jeśli zarost nie sprawia ci kłopotów, skóra pod nim się nie łuszczy, nie ściąga, nie swędzi, możesz używać delikatnego szamponu do włosów, a jeśli zarost jest kilku – czy kilkunastodniowy, to nawet żel pod prysznic wystarczy.
Im broda dłuższa, tym więcej potrzebuje troski, by wyglądać estetycznie. Szampony do brody zmiękczają, wygładzają i uelastyczniają włoski, nadając im lekki połysk. Co ważne, bez trudu usuwają wszelkie zanieczyszczenia, ale też pozostałości innych preparatów do pielęgnacji owłosienia, jak wosk, balsam czy oliwka. Po myciu utrzymuje się subtelny zapach, który jasno dowodzi męskiego zadbania. Poza tym skóra pod zarostem pozostaje zdrowa, bez podrażnień i przebarwień.
Warto polecić szampony produkowane z naturalnych składników, które nie alergizują, odżywiają cebulki włosowe, wzmacniają zarost.
2. Olejki lub balsamy
Olejki do brody i balsamy do brody spełniają podobne zadania: mają natłuszczać i nawilżać zarost. Należy więc używać jednego z nich. Aplikacja jednego i drugiego nie nastręcza trudności. Wystarczą dwie czy trzy krople (czasem więcej, co uzależniamy od długości zarostu), by broda przestała przypominać suchy wiecheć słomy, a stała się przyjemnie uporządkowana po rozczesaniu szczotką czy grzebieniem. Nie można przesadzać z ilością aplikowanego kosmetyku, by włoski nie wyglądały na tłuste.
Jak aplikować balsam? Poniższy filmik niech posłuży za instrukcję:
Wymienione kosmetyki do brody odżywiają włoski, przyspieszają ich wzrost, a także pielęgnują skórę twarzy.
3. Wosk do brody i wąsów
Brodzie często towarzyszą wąsy, a te koniecznie wymagają ułożenia. W przeciwnym wypadku smętnie zwisają, nadając twarzy smutny wygląd. Broda, zwłaszcza ta dłuższa, również wymaga stylizacji, by kędziory nie sterczały na wszystkie strony świata. To właśnie woski do brody pozwalają na trzymanie owłosienia w ryzach, utrzymanie takiego kształtu, o jaki danemu brodaczowi chodzi. Wosk również jest łatwy do zastosowania. Wystarczy odrobina, która pod wpływem ciepła dłoni zmięknie i wówczas wcieramy go we włoski. Zwracamy też uwagę, by nie przesadzić z ilością. Zarost ma wyglądać naturalnie, włoski nie powinny być posklejane i sztywne niczym druty. Tym bardziej na włosach nie powinny pozostawać drobiny nieroztartego wosku.
4. Akcesoria do pielęgnacji brody
Nie tylko kosmetyki do brody można znaleźć w łazience brodacza. Potrzebne są jeszcze inne akcesoria. Każdy brodacz powinien posiadać grzebień albo szczotkę do brody , albo jedno i drugie. Owszem, zwykłym grzebieniem też można uporządkować zarost, ale stylowy brodacz docenia stylowe akcesoria, służące wyłącznie do pielęgnacji zarostu. Taki jest np. drewniany grzebień utrzymany w stylu retro albo stylowy kartacz do brody (szczotka) wykonany z bukowego drewna i szczeciny z dzika. Takim atrakcyjnym gadżetom nie oprze się żaden brodacz, dla którego dbanie o zarost jest częścią stylu życia.
Gdzie kupować kosmetyki do brody?
Do pielęgnacji zarostu warto wybierać sprawdzone kosmetyki, cieszące się dobrą reputacją u użytkowników. Powinny odznaczać się wysoką jakością, co przekłada się na ich działanie. Trzeba zwracać uwagę na skład kupowanych preparatów. Najlepsze kosmetyki do brody produkowane są na bazie naturalnych roślinnych składników, bez sztucznych barwników i konserwantów. Niektóre są nawet wyrabiane ręcznie.