Uciążliwe swędzenie, po kontakcie skóry z czynnikiem drażniącym, to tak zwana pokrzywka. Ze względu na charakter tej choroby, mówi się o niej pokrzywka alergiczna a biorąc pod uwagę przyczyny i ich charakter określa się, jako pokrzywkę idiopatyczną. Pokrzywka na tle uczuleniowym, dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Pokrzywka drugiego typu, dotyczy przede wszystkim osób dorosłych.
Jak się leczy pokrzywkę u dzieci?
Kiedy podejrzewamy, że dziecko ma pokrzywkę, powinniśmy przede wszystkim zaobserwować, czy choroba nie przybiera postaci niebezpiecznego dla dziecka obrzęku twarzy. Wtedy, jak najszybciej należy udać się do lekarza, gdyż może okazać się, że w ustroju doszło do wstrząsu. Do lekarza, należy również udać się wówczas, gdy zauważymy, że:
- Dziecko cierpi z powodu swędzenia
- Maluch miewa problemy ze snem i apetytem
- Wysypce towarzyszą bóle stawów lub gorączka
Udając się na wizytę z dzieckiem u lekarza, otrzymamy konkretną diagnozę dotyczącą przyczyn oraz rodzaju pokrzywki, na jaką zachorowało nasze dziecko. Ponadto, lekarz wybierze odpowiedni sposób leczenia pokrzywki u dzieci. Może wówczas zalecić: podawanie tabletek, zastosowanie zastrzyków, zmianę diety lub też zastosowanie leczenia miejscowego na przykład za pomocą maści cynkowej. Dodatkowo lekarz wskaże, w jaki sposób pomóc dziecku w czasie choroby.
Leczenie pokrzywki u osób dorosłych
Leczenie pokrzywki u osób dorosłych, polega także na podawaniu leków. Są to przede wszystkim tabletki przeciwhistaminowe, lub – w przypadku ostrej postaci choroby – sterydy. U osób dorosłych, często stosuje się również odczulanie, polegające na stopniowym podawaniu choremu minimalnych dawek alergenu. Leczenie pokrzywki może też wymagać psychoterapii (pokrzywka na tle nerwowym) oraz podawaniu chorym łagodnych środków uspakajających.
Bez względu jednak na to, kto choruje i jest leczony na pokrzywkę, najważniejsze jest ścisłe dostosowanie się do zaleceń lekarza.