Intuicja – czy każdy ją posiada?

Czy każdy z nas ma intuicję?

Ludzkość pragnie dostępu do technik przewidywania przyszłości. Jasnowidzenie, zwiększenie skuteczności podejmowanych decyzji to marzenie, które w pewnym sensie każdy realizuje codziennie. Z dużym prawdopodobieństwem umysł wie co Cię spotka np. jutro. Znowu wstaniesz, zjesz śniadanie i pójdziesz do pracy. Otóż niektóre schematy pojawiają się nieświadomie. Nie ma oczywiście dwóch podobnych sytuacji, jednak występuje wiele cech wspólnych. Można je odczytać świadomie lub nie. W tym drugim przypadku masz do czynienia właśnie z intuicją.

Szczególne cechy intuicji:

nie da się jej w żaden sposób kontrolować;
zawsze czujesz kiedy występuje i możesz zdecydować na podążanie za nią lub zignorowanie pochodzących z niej sygnałów;
intuicja jest kreatywnym, całościowym zebraniem wielu doświadczeń w jednym punkcie stanowiącym pewnego rodzaju oświecenie.
Najważniejsze formy rozwijania intuicji

Intuicja oferuje możliwość podświadomego przewidywania tego, co ma nastąpić. Można ją rozwijać poprzez uzyskiwanie harmonii między półkulami mózgowymi. Lewa odpowiada za myślenie logiczne, a prawa za wyobraźnię twórczą. Zaniedbanie kreatywności na rzecz rozumu skutkuje ograniczeniem intuicji, a wręcz jej zanikiem.

Czy w życiu należy kierować się instynktem?

W niektórych opracowaniach psychologicznych przeczytasz, że intuicja jest porównywalna ze zwierzęcym instynktem. Kiedy masz do czynienia z intuicją? Czujesz przebłysk czegoś niezwykłego, widzisz kogoś po raz pierwszy i od razu potrafisz przeczuć jakim jest człowiekiem, pewność powodzenia lub niepowodzenia pewnych rozwiązań. Obrazowym porównaniem niech będzie refleks. Łapiesz momentalnie spadającą rzecz. Ciało wykonało skomplikowaną pracę dla ciebie analizując wysokość, czas spadania itp. Intuicja działa podobnie wewnątrz umysłu.

Trudna do uzyskania pewność podjęcia decyzji

Prowadząc dziennik zdarzeń, w których objawiła się intuicja i obserwując je uzyskujesz po pewnym czasie wewnętrzną pewność podejmowanych decyzji. Każdy człowiek chciałby posiadać taką moc. Intuicja to kompas prowadzący do powodzenia sobie „tak, idę w optymalnym dla siebie kierunku”.

Stereotypowe myślenie o intuicji

Wszyscy ludzie posiadają intuicję. Powszechnie utożsamia się ją z kobietami. Dlaczego? Ze względu na większą emocjonalność płci pięknej. Mężczyźni podchodzą do większości spraw logicznie, z wybitnym wyrachowaniem. Panie wolą często wybierać intuicyjnie, emocjonalnie. Jednym słowem słuchają „szeptów podświadomości”.

Naprawdę pożyteczny mikser intuicji

Wiedza człowieka nie zawiera się tylko w formie racjonalnej. Zbierasz bowiem różne doświadczenia na przestrzeni całego życia. Intuicja pełni funkcję „miksera”, z którego od razu pochodzi przebłysk optymalnej decyzji. Wystarczy spojrzeć na doświadczenie policjantów, strażaków, lekarzy, aby zrozumieć, że intuicja istnieje, a wzrasta wraz z posiadanym doświadczeniem. Warto jej ufać, bo oferuje prawdziwy dar jasnowidzenia.

Dodaj komentarz