impedancja przełyku

Pieczenie języka, nawracająca zgaga czy ból za mostkiem to tylko niektóre z objawów, jakie powinny skłonić do wykonania specjalistycznej diagnostyki. Jedną z metod obrazowych jest impedancja przełyku. Jak przebiega badanie i kiedy warto zgłosić się po profesjonalną pomoc? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest impedancja przełyku? Przebieg badania

Impedancja przełyku jest to badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć i opisać chorobę refluksową, żołądkowo-przełykową, a także inne dolegliwości w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Impedancja przełyku to tzw. badanie czynnościowe, wykorzystywane jest do zmierzenia i oceny perystaltyki mięśni przełyku oraz charakteru samego refluksu. Warto podkreślić, że w odmienny sposób leczy się refluks zasadowy oraz jego kwaśną odmianę.

Lekarz często zaleca wykonanie impedancji przełyku po gastroskopii. Impedancję wykonuje się przy pomocy cienkiej, specjalistycznej sondy, którą wprowadza się przez nos pacjenta do przełyku i zostawia w takim położeniu przez 24 godziny. Chory otrzymuje specjalistyczne urządzenie, na którym w tym czasie rejestruje objawy i odczuwane dolegliwości. Poza tym chory prowadzi dzienniczek, w którym zapisuje wszystkie spożyte posiłki i napoje wraz z godziną przyjęcia.

Po 24 godzinach sonda zostaje usunięta z organizmu pacjenta i lekarz może dokonać interpretacji wyników. Pomaga to precyzyjnie dobrać metodę leczenia, zapisać odpowiednie medykamenty czy skierować na zabieg.

Wskazania i przeciwskazania do impedancji przełyku

Szacuje się, że w Polsce choroba refluksowa dotyczy nawet 10% populacji. Choroba ta najczęściej występuje w krajach wysoko uprzemysłowionych, a odsetek zachorowań znacznie wzrósł w ostatnim dziesięcioleciu. Kluczem do wyleczenia jest prawidłowa, szybka diagnoza. To właśnie podejrzenie choroby refluksowej przełykowo-żołądkowej jest podstawowym wskazaniem do wykonania impedancji przełyku.

Przeciwskazaniami do wykonania badania są m.in. polipy przełyku, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi (lub przyjmowanie leków, które zaburzają krzepnięcie) czy brak współpracy z pacjentem.

Zapisz się na impedancję przełyku do nowoczesnego gabinetu

Obserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla choroby refluksowej? Zgłoś się na specjalistyczne badanie – impedancję przełyku – do gabinetu dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik. W gabinecie możesz liczyć na najnowocześniejszy sprzęt, empatyczne podejście i bezpieczeństwo. Sprawdź szczegóły na waskoczopnik.pl i zapisz się już dziś.

Dodaj komentarz