Grill domowej roboty krok po kroku

Murowanie własnego grilla to zajęcie dosyć czasochłonne. Oczywiście, możemy zakupić grill przenośny w jednym z supermarketów, ale efekt nie będzie tak piękny jak w przypadku grilla murowanego. Jak w takim razie zabrać się do pracy?

Zaczynamy od początku…

Na samym początku konieczne jest zaprojektowanie naszego grilla. Jeśli nie mamy inspiracji, warto poszukać gotowych projektów w internecie. Następnie, po zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu rozpoczynamy pracę. Zaczynamy od wykopania zwykłego dołu pod fundament. Nie musi być on jednak zbyt głęboki. Najzupełniej wystarczy nam 30 centymetrów. Po wykopaniu odpowiednio głębokiego otworu w ziemi, rozpoczynamy wylewanie fundamentu. Oczywiście gładzimy jego powierzchnię, aby była ona w 100 procentach wyrównana. Dla pewności, możemy ją sprawdzić poziomicą. Następnie, murujemy wszystko co będzie znajdować się pod paleniskiem. Rzecz jasna musimy też ustalić jak wysoko to palenisko będzie. Chodzi przecież o naszą wygodę. Murowanie przestrzeni pod paleniskiem nie wymaga jeszcze użycia cegieł ognioodpornych.

Co dalej?

Gdy już nasza podmurówka jest gotowa, możemy zabierać się za wylanie płyty, na której będzie osadzone palenisko. Najlepiej jeśli będzie to płyta betonowa, ponieważ inna może pęknąć od wysokiej temperatury. Gdy będziemy mieć ją przygotowaną, mocujemy ją na podmurówce przy pomocy zaprawy cementowej. Wymiar płyty nie jest ściśle określony. Może być on większy od podmurówki. Na wspomnianej płycie, nakładamy cegły szamotowe, które będą stanowić ścianki paleniska. Możemy też w ściankach zrobić specjalne wypusty, które pozwolą nam na regulację wysokości przyrządzanych potraw. Pamiętajmy, aby palenisko nie było zbyt wysokie. Cała komora winna mieć wysokość maksymalnie 60 cm. Większe komory zbyt szybko tracą ciepło.

Komin…

Komin nad paleniskiem musi się stopniowo zwężać. Dlatego też podczas jego układania należy na każdej cegle zwężać jego przekrój o 2-3 cm. Należy pamiętać, że otwór wylotowy musi mieć wymiary minimalne 15×15 cm. Warto też przysłonić go blaszką – dzięki niej do paleniska nie dostanie się wilgoć. Na koniec można nasz grill dodatkowo upiększyć, poprzez obłożenie go np. kamieniem naturalnym na zaprawie.

Dodaj komentarz