Gdzie znaleźć produkty bezglutenowe?

Coraz więcej osób cierpi na nietolerancję pokarmową, alergie lub drażliwość jelita, nie mówiąc o chorujących na celiakię, zapotrzebowanie na żywność bezglutenową wzrasta w tempie geometrycznym. Na większą zachorowalność wpływa tempo życia, to że bardzo się stresujemy, a także pewne skłonności naszego organizmu. Większość produktów bez glutenu ma swoją, zazwyczaj wygórowaną, cenę. Być może z czasem, gdy produkty bezglutenowe będą  powszechnie kupowane, ich cena spadnie. 

Po żywność bezglutenową najlepiej jest wybierać się do internetu, ponieważ w sklepach online jest taniej, a i wybór bezglutenowych produktów większy. Stacjonarny sklep ze zdrową żywnością znaleźć można głównie w dużych miastach, ale  nie są jeszcze one bardzo popularne. Częściej można spotkać w marketach i galeriach handlowych wyodrębnione stoiska z bezglutenowymi produktami.

Należy zwracać uwagę, czy towary posiadają certyfikat i znak przekreślonego kłosa. Żywność bezglutenowa jest odpowiednio oznaczona i tylko taki znak daje nam gwarancję pełnowartościowego produktu. Eliminacja towarów zawierających gluten jest trudna, gdyż można go znaleźć w produtkach, w których w ogóle się go nie spodziewamy.

Największą atrakcją w diecie bezglutenowej, a zarazem produktem, który jest najbardziej potrzebny jest chleb. Gluten zawarty w mące pszennej uniemożliwia osobom chorym konsumpcję tradycyjnego pieczywa. Często osoby na diecie bezglutenowej decydują się na samodzielne pieczenie chleba w domu. Najlepszymi zamiennikami mąki pszennej są mąka gryczana, kukurydziana, z amarantusa, sojowa czy migdałowa. Do wytwarzania chleba czy placków w warunkach domowych używamy obecnie mąki ryżowej, kukurydzianej, z ciecierzycy, generalnie mąki pozbawionej glutenu. Nie z każdej da się upiec chleb bezglutenowy, ale nadają się do robienia placków, pierogów, naleśników czy makaronu, a także do zagęszczania sosów, zup.  Trzeba pamiętać, że gluten jest odpowiedzialny za kleistość, a więc wyroby z mąki bezglutenowej są po prostu sypkie, ciasto twardawe i mało puszyste. Zapobiec temu ma wykorzystywany olej migdałowy.

Dodaj komentarz