Często pytamy się znajomych o ich zdrowie. Gdy odpowiadają nam, co im ewentualnie dolega, wówczas próbujemy doradzić, żeby udali się do jakiegoś specjalisty w tejże dziedzinie. A czy wiemy, czym zajmuje się na przykład anestezjologia?

Otóż jest to dziedzina medycyny, w której do obowiązków lekarza prowadzącego należy między innymi znieczulanie pacjentów, którzy wymagają niezbędnej i natychmiastowej operacji czy zabiegu, a także leczenie pacjentów leżących na oddziale intensywnej terapii. podkreślają, że ważne jest również szybkie i sprawne leczenie ostrego bólu, przewlekłego, a także potrzebna w tej dziedzinie medycyny jest wiedza o czasem niezbędnej resuscytacji.

Kiedyś podczas audycji radiowej anestezjolog tłumaczył, że znieczulanie pacjentów przed zabiegiem czy jakąś operacją nie polega jedynie na zrobienie zastrzyku, ale przede wszystkim na całym procesie prowadzenie tego chorego w okresie operacyjnym, a więc w przygotowaniach do operacji, jak i już po samym większym czy mniejszym zabiegu.

Zanim jednak udamy się do lekarza tej specjalizacji, warto albo sięgnąć opinii naszych znajomych, rodziny, przyjaciół czy sąsiadów, albo zaczerpnąć tej opinii z internetu. Są bowiem strony internetowe, na których wypowiadają się pacjenci o profesjonalności bądź jej braku u danego lekarza w danej miejscowości. Lepiej mieć pewność, że lekarz, do którego się udamy, jest lekarzem z powołania, a nie pracuje tylko i wyłącznie dla zarobienia dużych pieniędzy.