Podejmując decyzję o założeniu własnej firmy należy od razu zdecydować czy chcemy aby sprawami księgowymi zajmowały się wyspecjalizowane biura księgowe lub też samodzielnie „bawić się” wszelkiego rodzaju rozliczeniami związanymi z naszą firmą. Co zatem będzie optymalne, jakiego rodzaju argumenty mogą decydować za współpracą z biurem księgowym, a kiedy prowadzenie księgowości samodzielnie jest opłacalne?

Korzystanie z usług biura księgowego to przede wszystkim wygoda oraz poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Księgowy który zajmować się będzie rozliczeniami ma odpowiednią wiedzę, doskonale zdaje sobie sprawę z wszystkich niuansów zarówno przepisów skarbowych jak i tych odnoszących się do relacji na linii przedsiębiorstwo – Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oczywiście nie sama znajomość przepisów księgowych, fiskalnych powinna być głównym argumentem za współpracą z biurami księgowymi. Zakładając hipotetyczną sytuację, że firma ma wybór pomiędzy zlecaniem usług na zewnątrz, a tworzeniem stanowiska księgowego, zazwyczaj stawia na to pierwsze. Niskie koszty współpracy z biurem rachunkowym, księgowym to argument nie do zbycia. Do tego usługi takiego biura są dostępne non stop. W przypadku księgowego mamy problem w przypadku choroby czy też urlopu.

Czy jednak każdy powinien postawić na takie, a nie inne rozwiązania? Czy może jednak są przypadki kiedy to kompletnie nie opłaca się współpracować z biurem księgowym? Nawet prowadząc małą firmę warto zlecać wszelkie kwestie księgowości do takich biur, chyba że zachodzi sytuacja, iż firma jednoosobowa nie generuje zbyt wielu dokumentów księgowych. Kilka faktur w miesiącu i nic więcej.

Do tego założenia księgowości w takiej firmie opierają się na prostych zasadach czyli księgowaniu przychodów i kosztów oraz odliczania podatku dochodowego. Nie trzeba wgłębiać się w przepisy. To prowadzi do oczywistych wniosków, w takich sytuacjach korzystanie z pomocy biur księgowych naturalnie będzie zbędne, każda średnio ogarnięta osoba powinna poradzić sobie z prowadzeniem księgowości własnej firmy