Choć prognozowano spory zastój w sektorze nieruchomości to jednak ostatnie dane statystyczne bardzo wyraźnie pokazują, że póki co deweloperzy mogą spać spokojnie, a sytuacja na rynku jest dla nich bardzo korzystna. Okazuje się bowiem, że w pierwszym kwartale 2020 roku deweloperzy sprzedali ponad 14 tysięcy mieszkań, a są to dane dotyczące tylko kilku największych miast w naszym kraju, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Łódź. Jednocześnie kolejne dane mówią o tym, że na chwilę obecną deweloperzy dysponują około 48 tysiącami mieszkań na terenie całego kraju, co oznacza wzrost aż o 1/5 biorąc pod uwagę rok poprzedni.
Drobne podwyżki nie wpłynęły na popyt
Deweloperzy mają swoje dobre lata, ale oczywiście zaczynają bardzo obawiać się tego kiedy przyjdzie zastój, a ten na pewno wcześniej czy później nastąpi. Póki co jednak wzrost o nieco ponad 2% ceny mieszkań wprowadzanych do sprzedaży nie przełożył się specjalnie na spadek popytu. Średnio mieszkania z tego powodu podrożały o 1.9%, ale chętnych wciąż jest bardzo dużo. Spora zasługa w tym jeszcze funkcjonującego programu Mieszkanie dla Młodych. Wnioski na rok 2016 już dawno nie są przyjmowane, a i na rok 2017 pieniądze się już kończą. Program jednak ma działać jeszcze w roku 2018, na który to wciąż można składać wnioski co z pewnością napędza sprzedaż, szczególnie tanich lokali. Później program ma się zakończyć, a zamiast niego pojawią się rządowe mieszkania na wynajem. To może być moment realnego spadku popytu na nowe mieszkania.
Duże mieszkania, ale z wieloma pokojami
Utrzymanie tak dobrego popytu na rynku jest jednak także efektem samego dopasowania się deweloperów do aktualnych wymagań osób kupujących. Widzimy bardzo wyraźną modę na większe mieszkania, w granicach 55 metrów kwadratowych, które jednak mają powiększoną liczbę pokoi. I tak na przykład bardzo popularne jest dzisiaj mieszkanie o takiej powierzchni z 3 pokojami. Chętnie kupowane są także kawalerki, gdzie deweloperom udaje się wygospodarować aż 2 pokoje. Tanie mieszkanie daje tym samym poczucie większej swobody życiowej.