Daj o zęby – masz je na całe życie

Nasze zęby to skarb, który został nam dany raz  na całe życie. Powinniśmy dbać o nie tak, by służyły nam możliwie jak najdłużej, nawet do końca naszych dni. Niestety, smutna rzeczywistość wygląda tak, że prawie 100% Polaków ma próchnicę, a sporo z nas także braki w uzębieniu. To tragiczna statystyka, zważywszy na to, że zęby są nie tylko naszą wizytówką pod względem estetycznym, ale też bardzo wpływają na komfort życia a nawet zdrowie. Stąd też popularne implanty zębów

Zęby naszą wizytówką

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo ważny jest piękny, zdrowy uśmiech i jak pomaga nam w życiu. Przyjemnie jest nam rozmawiać z osobą, która ma zadbane, śnieżnobiałe zęby niż z kimś kto o nie nie dba i ma braki w uzębieniu. Osoby mające piękne zęby są odbierane jako przyjazne, życzliwe i z natury dobre. Łatwiej zdobywają w życiu sukces czy wymarzone stanowisko pracy. Są otoczeni gronem przyjaciół i nie mają problemu z nawiązywaniem znajomości. Mają też więcej szczęścia w miłości. Z tych powodów również warto jest zatroszczyć się, aby nasze zęby nie odstraszały innych, ale były naszą wizytówką. Dlatego, tak ważna jest codzienna i dokładna higiena. Musimy pamiętać, że zęby należy nie tylko dokładnie szczotkować, ale pamiętać też o ich czyszczeniu nicią dentystyczną i płukanie jamy ustnej płynem chroniącym przed bakteriami i próchnicą.

Kontrola u stomatologa

Kolejnym obowiązkiem, jaki zaniedbujemy, są regularne wizyty u stomatologa. Lekarza tego odwiedzamy najczęściej dopiero wtedy, kiedy mamy już ogromny problem z zębem, jednakże często jest już za późno na leczenie i trzeba dokonać ekstrakcji. Można tego uniknąć, ale trzeba pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych, przynajmniej raz w roku. Jeszcze innym czynnikiem jest dieta. Wiele w niej  dań pełnych cukru i oblepiających zęby, jest zabójstwem dla pięknego uśmiechu. Za mało natomiast dostarczamy składników, potrzebnych do budowy mocnych i zdrowych zębów. By zapobiec utracie zębów, już dziś  należy wdrożyć postanowienie o trosce o zdrowie jamy ustnej. Musimy zrezygnowaćczęściowo z cukru i jeść pokarmy, które zawierają cenne składniki dla naszych kości i zębów.

Zęby naszych maluchów

Ważne jest też to, by dobre nawyki wpajać naszym dzieciom. Dzieci naśladują rodziców i jeśli sami będziemy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej i zębów, nasze pociechy również będą to robić. Już od najmłodszych lat powinniśmy razem z nimi szczotkować zęby, a także uświadamiać je, że zbyt częste jedzenie ulubionych cukierków czy czekolady negatywnie wpływa na ich zęby. Dzięki temu dzieci zachowają zdrowy umiar w jedzeniu słodkości i będą pamiętać o szczotkowaniu zębów po posiłku.

Dodaj komentarz