Czy warto iść na studia?

Nasi rodzice albo nauczyciele na pewno choć raz przekazali nam, że po studiach będziemy lepiej zarabiać, że będziemy bardziej szanowani albo że staniemy się lepszymi ludźmi niż osoby bez dyplomu. Niestety współczesne społeczeństwo i rynek pracy zdają się nie zgadzać z tymi stwierdzeniami, a studia same w sobie nie będą idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które zdecydują się na nie pójść.

Studia to kolejna szkoła, którą trzeba skończyć
Studia wiele osób wyobraża sobie jako cotygodniowe imprezy, pełną wolność, nowe związki, masę przygód i wstęp do prawdziwej dorosłości. I o ile wiele z tych rzeczy pokrywa się z rzeczywistością, to trzeba sobie uświadomić jedno: nie powinniśmy iść na studia, jeśli liczymy, że będą one przedłużeniem naszego dzieciństwa. I oczywiście mogą one nim być, ale takie podejście jest dla nas zwyczajnie szkodliwe. Studia to kolejna szkoła, w której liczy się wysiłek, który wkładamy w naukę i nasza faktyczne wiedza. Studia mają nas przygotować do zawodu albo chociaż wyposażyć nas w wiedzę z dziedziny, którą lubimy, a nie być kilkuletnimi wakacjami bez rodziców.

Dyplom nie zrobi z nas lepszych ludzi
Wielu milionerów nie skończyło studiów. Nie oznacza to jednak, że studia są nam zupełnie niepotrzebne. Jest masa zawodów, do których praktykowania dyplom jest nam niezbędny. Ale być może w twojej branży jest to zupełnie niepotrzebne. Jeśli chcesz prowadzić sklep albo być grafikiem komputerowym, studia nie są Ci do tego koniecznie potrzebne. Jasne, że są osoby, które wybierają studia właśnie pod ten kierunek, ale ich ukończenie nie gwarantuje nam tak naprawdę niczego. Jeśli czujesz, że nie ma sensu marnować czasu na naukę, kiedy możesz zacząć tworzyć swoją markę od razu po napisaniu matury, to może lepiej i bardziej zyskownie będzie pójść tą właśnie drogą.

Studia nie mogą być ucieczką
Wiele osób wybiera studia, bo boi się dorosłości. To bardzo poważny problem wielu młodych ludzi, a po opanowaniu pandemii może on dotyczyć jeszcze większego ich odsetka. Jednak uciekanie na studia, aby jak najdalej odwlec moment zderzenia się z dorosłością, nie jest w żadnym wypadku dobrą taktyką. Strach powinniśmy pokonywać małymi kroczkami, a nie udawać, że go nie ma i nie musimy o nim na razie myśleć. Poza tym nie jest wcale powiedziane, że studia przygotują nas w jakimkolwiek stopniu do dorosłości i pracy z innymi ludźmi. Jeśli nie radzisz sobie ze swoimi lękami, udaj się na konsultację do psychologa, który na pewno pomoże Ci lepiej niż uciekanie od problemu.

Dodaj komentarz