Czy poczułeś kiedyś ukłucie zazdrości, widząc osobę pewną siebie? Czy przez myśl przeszło ci pytanie, jak to możliwe, że niektórzy w tak naturalny sposób zagadują do pięknych dziewczyn, bez skrępowania wyrażają swoje zdanie lub robią rzeczy, na które ty nie masz odwagi? Czy pewne siebie osoby się takie po prostu rodzą, a ty już zawsze będziesz zmagał się z jej brakiem?
Pewność siebie – cecha czy umiejętność?
Na twoje szczęście, tak nie jest. Pewność siebie nie jest cechą, którą się posiada lub nie, tak jak np. niebieskie lub brązowe oczy. Pewność siebie to umiejętność, tak jak gra na gitarze, taniec czy porozumiewanie się w języku obcym.
Oczywiście osoby, które od dziecka chodzą do szkoły tańca, na zajęcia muzyczne lub mają dwujęzycznych rodziców, będą lepsze w tych dziedzinach od ludzi, którzy dopiero na „stare lata” stawiają w nich pierwsze kroki. I tak samo jest z pewnością siebie. Jeśli jest ona wzmacniana od dziecka, to taka osoba będzie pewna siebie, w tym co robi, a tobie będzie się wydawało, że taka musiała się już urodzić.
Jednak bez względu na warunki, w jakich dorastałeś, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Wystarczy, że pracę nad własną pewnością siebie weźmiesz w swoje ręce.
Trenuj pewność siebie
Z pewnością siebie jest jak z jazdą na rowerze. Na początku jest trudno, nie jesteś w stanie utrzymać równowagi i ktoś musi cię asekurować. Jednak z czasem idzie ci coraz lepiej, możesz jeździć szybciej i po trudniejszym terenie. Z czasem jazda staje się w pełni automatyczna, a ty możesz rozkoszować się prędkością i otaczającymi cię widokami, w ogóle nie myśląc o pracy własnego ciała na rowerze. Po prostu jazda stała się dla ciebie czymś naturalnym.
I dokładnie tak samo jest z pewnością siebie. Na początku będziesz stresował się za każdym razem, gdy będziesz musiał wyjść poza strefę komfortu. Jeśli będziesz musiał wygłosić prezentację, to przez tydzień będziesz się do niej przygotowywał, kując na pamięć każde zdanie. Ze 100 razy skasujesz wiadomość do dziewczyny, zanim napiszesz jej po prostu, czy ma ochotę wyskoczyć na kawę.
Jednak z czasem każda z tych „przerażających” czynności stanie się dla ciebie naturalna. Po kilku, kilkunastu prezentacjach, będziesz w stanie „szyć” je z głowy, bez większych przygotowań, a prowadzenie humorystycznych rozmów z dziewczynami będzie dla ciebie codziennością. Jeśli rozpoczniesz pracę nad pewnością siebie, po jakimś czasie stanie się ona dla ciebie tak naturalna, jak jazda na rowerze.
Od czego rozpocząć pracę nad zwiększaniem pewności siebie?
Jeśli uważasz, że brakuje ci pewności siebie, to mam dla ciebie dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, pewność siebie możesz wypracować. A po drugie, jej pokłady są już w tobie. Po prostu musisz się nauczyć po nie sięgać, gdy tego potrzebujesz. Jak to zrobić?
Przede wszystkim zastanów się i wypisz te sytuacje z życia codziennego, w których czujesz się pewnie. Może być to zachowanie wobec dobrego kumpla lub brata. Postaraj się również przypomnieć te sytuacje, w których na ogół brakuje ci pewności siebie, ale czasami zdarza cię się zachować w nich pewnie, np. wyraziłeś swoje zdanie na zebraniu, pomimo tremy zgłosiłeś się odpowiedzi podczas szkolenia, na którym byli sami oby ludzie.
Zastanów się również, w których aspektach życia pewność siebie jest ci aktualnie najbardziej potrzebna. Może starasz się o zmianę pracy lub szykujesz się do ciężkiej obrony pracy magisterskiej? A może poznałeś fantastyczną dziewczynę i chciałbyś nawiązać z nią bliższe relacje? Zacznij od pracy nad pewnością siebie w tej właśnie dziedzinie. Dopiero później przekładaj nowo zdobyte umiejętności na pozostałe obszary życia.
Pewność siebie nie jest czymś stałym, co dane jest niektórym raz na zawsze, podczas gdy inni są jej pozbawieni lub mogą korzystać z niej tylko w niewielkim zakresie. Zapamiętaj! PEWNOŚĆ SIEBIE to UMIEJĘTNOŚĆ. A to oznacza, że możesz ją w sobie wypracować. Jeśli podejmiesz ten wysiłek, to z czasem stanie się ona twoją drugą naturą.