Choroba, jaką jest pokrzywka może mieć charakter ostry. Może być również przewlekła i nawracająca. Pokrzywka u dzieci występuje równie często jak u osób dorosłych. O tym, jak leczyć pokrzywkę by skutecznie się jej pozbyć, decyduje lekarz.

Czym jest pokrzywka idiopatyczna?

Pokrzywka to bardzo częste schorzenie, występujące u 15-20% osób. Częściej atakuje kobiety, niż mężczyzn. Ustalenie jej przyczyn, to dość trudne zadanie. Z tego też względu bardzo często, stosuje się określenie pokrzywka idiopatyczna – samoistna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się ona nagle i bardzo szybko oraz równie szybko ustępuje. Znika ze skóry, bez pozostawiania żadnych widocznych śladów. Jest to najczęstsza postać pokrzywki, występującej u osób dorosłych. Jeśli utrzymuje się ona dłużej niż 6 tygodni, wówczas mówimy już o pokrzywce przewlekłej, wymagającej bardziej zaawansowanego leczenia, w tym także podawania sterydów.

Wykrywanie pokrzywki idiopatycznej

Wskazanie przyczyn pokrzywki idiopatycznej, polega głównie na wykonaniu szeregu testów. Na ich podstawie, jest dopiero możliwe określenie konkretnego czynnika, który ją wywołał. Jego wskazanie z kolei, ma ogromne znaczenie w doborze sposobu leczenia. Najczęstsze badania, które stosuje się w przypadku wykrycia przyczyn pokrzywki samoistnej to:

  • Dokładny i szczegółowy wywiad lekarski
  • Wymaz z gardła
  • Badanie na obecność pasożytów
  • Biopsja skóry
  • RTG klatki piersiowej
  • Testy alergologiczne

Jeśli żadne z wymienionych badań, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wówczas wykonuje się tak zwane próby prowokacyjne. Mają one na celu wykazanie, czy pokrzywka idiopatyczna nie pojawia się, jako reakcja na: zimno, gorąco lub zbyt duży wysiłek fizyczny.