Ciekawostki o piramidach, o których nie słyszałeś

Piramidy w Gizie to jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Kompleks masywnych piramid znajdujący się na suchej egipskiej pustyni służył kiedyś jako grobowce faraonów IV dynastii (ok. 2575 – 2465 r. p.n.e.) – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Te tajemnicze budowle należą do największych osiągnięć architektonicznych człowieka. Jako najstarsze zabytki na świecie co roku przyciągają uwagę milionów turystów z całego świata.

Dlaczego ostrosłup?

W kulturze starożytnego Egiptu faraonowie uważani byli za istoty boskie. Gdy nadszedł czas zaprojektowania miejsca ich wiecznego spoczynku zbudowano piramidy o pochyłych bokach, które miały naśladować promienie słoneczne. Miało to pomóc duszy faraona wznieść się do niebios.

Opiekun piramid

W pobliżu piramid znajduje się wielki posąg Sfinksa. To mityczne stworzenie w starożytnym Egipcie uważane było za duchowego opiekuna. Dlatego na polecenie Chefrena zbudowano jego posąg przy nieopodal piramid.

Zwiedzanie piramid

Co roku miliony turystów z całego świata odwiedza Gizę w celu zobaczenia Wielkich Piramid. Wiąże się to ze ścisłymi wytycznymi, które ewoluowały na przestrzeni lat. O ile dawniej można było się swobodnie wspinać po ścianach piramid, to teraz jest to surowo zabronione (kara to nawet 3 lata więzienia).

Tajemnice hieroglifów

Według naukowców hieroglify odkryte na dnie ukrytej (kiedyś) komory w piramidzie Cheopsa nie opowiadają historii, ale stanowią pewnego rodzaju projekty inżynierskie a nawet wzory matematyczne.

Ile kosztuje zbudowanie piramidy

Uwzględniając wszelkie koszty, w tym materiału i robocizny, obliczono, że obecnie koszt wybudowania jednej piramidy to około miliard dolarów.

Razem na wieczność

Piramida faraona Cheopsa ma dwie komory grobowe. W dużej, poprzedzonej okazałą galerią, spoczywa sam Cheops. Natomiast mniejsza przeznaczona została dla królowej.

Klaustrofobiczne korytarze

Korytarze, które biegną przez piramidy są bardzo wąskie. Ich szerokość ledwo wystarcza aby mógł przecisnąć się przez nie dorosły człowiek.

Najwyższa piramida świata

Piramida faraona Cheopsa jest najwyższą piramidą na świecie. Co ciekawe, obecnie jest ona niższa niż w czasach jej wybudowania. Ponad 4500 lat temu piramida ta mierzyła 147 metrów, natomiast dziś jej wysokość to 139 metrów.

Najnowsze odkrycia dotyczące piramid

Wykopaliska prowadzone końcem lat 80. i początkiem lat 90. XX wieku ujawniły, że w pobliżu Wielkich Piramid istniała pewnego rodzaju osada robotnicza.Znajdowały się w niej piekarnie i sklepy. Odnaleziono również płytkie grobowce.

Potężne bloki wapienne

Do budowy piramidy Cheopsa użyto ponad dwa miliony wapiennych bloków. Każda z nich waży około 2,5 tony. Liczby te dają obraz jak wielkim przedsięwzięciem była budowa każdej z piramid.

Kto budował piramidy?

Powszechnie uważa się, że piramidy budowane były przez więźniów i niewolników. Jednak wiele wskazuje na to, że były one budowane przez najemnych robotników. Świadczy o tym chociażby osada robotnicza odkryta w pobliżu piramid.

Stała temperatura

W klimacie Egiptu występują znaczne różnice temperatury w dzień i w nocy. Natomiast wewnątrz piramid temperatura jest stała niezależnie od pory dnia i oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza.

Życie pozagrobowe

Według staroegipskich wierzeń po śmierci dusza człowieka przenosiła się do życia pozagrobowego. Aby zapewnić w nim dostatek i spokój, do grobu wkładano różne cenne rzeczy (złoto, biżuterię) a także przedmioty użytku codziennego i jedzenie. Cenne przedmioty znajdujące się w piramidach stanowiły pokusę dla złodziei. Dlatego pomieszczenia, w których się znajdowały były ukryte, a korytarze wewnątrz piramid często kończyły się ślepym zaułkiem. Ponadto stosowano dodatkową “ochronę” w postaci nakładania klątw, które miały przynieść na złodzieja nieszczęście lub nawet śmierć.

Dodaj komentarz