Tankowanie pojazdów mechanicznych w zachodniej Europie wcale nie musi być dużo korzystniejsze od tankowania w Polsce. Wszystko przez kurs wymiany złotówki na euro, który jest bardzo niestabilny i może w ciągu jednego miesiąca podnieść koszty tankowania w euro nawet o złotówkę na litrze. Wszystko to sprawia, że Polacy podróżujący po Strefie Euro, muszą myśleć nie tylko o znalezieniu taniej stacji benzynowej, ale również o najkorzystniejszym możliwym kursie wymiany waluty.

W samej Francji istnieje jednak wiele regionów, w których tankowanie jest bardziej opłacalne i umiejętne porównywanie cen na poszczególnych sieciach dystrybucji paliw jest bardzo istotnym elementem pracy zawodowych kierowców z firm spedycyjnych. W samej Francji różnice w cenach na poszczególnych stacjach wynoszą około dziesięciu euro centów, czyli w przeliczeniu na złotówki około pięćdziesięciu groszy. Przy tankowaniu większego pojazdu z bardziej pojemnym zbiornikiem na paliwo, wlanie przykładowych dwustu litrów paliwa tańszego o dwadzieścia euro centów daje łączną oszczędność na poziomie 200 złotych – gra jest więc warta świeczki.

Tanie francuskie paliwa

Tankowanie poza granicami Polski może być dość bolesne ekonomicznie, dlatego warto być przygotowanym i wymienić odpowiednią ilość złotówek na euro po jak najkorzystniejszym kursie. Jeśli jednak opuścimy granice Polski bez wymienionej waluty, nie musimy się przejmować – praktycznie na każdej wspólnotowej stacji paliw zapłacić można kartą płatniczą, nawet rozliczaną w złotówka. Do tego dochodzą liczne kantory działające tuż przy stacjach – zwłaszcza w regionach przygranicznych. Istotniejsze od wymiany euro wydaje się być jednak namierzenie odpowiedniej stacji – te we Francji potrafią proponować skrajnie różne ceny. Sieci dystrybutorskie mają bardzo różne możliwości i potrzeby, więc inną mają też zdolność do negocjowania teoretycznie sztywnych cen paliw hurtowych. Im więcej jednak dana sieć stacji paliwowych zamawia, tym łatwiej może negocjować koszt metra sześciennego paliwa. Także za sprawą odpowiednio regulowanej marży tamtejsze przedsiębiorstwa mogą wpływać na wysokość cen i polityka taka jest tam dość aktywnie wykorzystywana do dystansowania rynkowej konkurencji.

Średnia cen we Francji

Obecnie w całej Europie panuje doskonała koniunktura na rynkach paliwowych, dzięki czemu ceny hurtowe paliw spadły na łeb na szyję. W wielu krajach notowane obecnie pułapy cenowe są najniższymi w ostatniej dekadzie. Także we Francji przyczyniło się to do spadku wysokości cen na stacjach paliwowych. Obecnie z litr popularnej bezołowiowej 95-oktanowej benzyny kierowca musi zapłacić na tamtejszych stacjach około jednego euro i dwudziestu euro centów. Koszt litra oleju napędowego w tych samych sieciach jest przeważnie o dwadzieścia euro centów niższa, czyli uplasowana jest na poziomie jednego euro i pod tym względem jest to wartość szalenie zbliżona do ogólnoeuropejskiej średniej. W normalnej sytuacji rynkowej cena paliw we Francji powinna wynosić około 1,40 i 1,20 euro od litra.