Alkoholizm – gdzie szukać pomocy?

Aby móc skutecznie zapobiegać (gdyż jak wiadomo, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć) alkoholizmowi, musimy dokładnie wyznaczyć sobie granicę, po której przekroczeniu warto zacząć zastanawiać się nad pomocą specjalisty. W naszym kraju panuje utarte przekonanie, że alkoholizm musi od razu łączyć się z patologią – otóż nic bardziej mylnego.

Leczenie uzależnienia można przeprowadzać na kilka różnych sposobów. Istnieje wiele placówek, zarówno państwowych, jak i prywatnych które poprzez leczenie farmakologiczne i psychologiczne pomagają swoim pacjentom w oderwaniu się od niszczących przyzwyczajeń. Najłatwiej znaleźć pomoc szukając przez internet, na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło „alkoholizm leczenie”

W przypadku schorzeń jak alkoholizm terapia psychologiczna jest najlepszym wyjściem z uzależnienia. W ten sposób można w miarę bezstresowo przeprowadzić pacjenta przez piekło odwyku, a także uświadomić go, czemu jego dotychczasowe postępowanie było błędne i dlaczego nie powinien już się tak zachowywać. Tak rozwiązanie pozwala na trwałe wyleczenie chorego z uzależnienia. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej wykryć objawy alkoholizmu, aby móc działać profilaktycznie.

Pomoc dla chorego na alkoholizm najskuteczniej odnajdziemy w takich miejscach, jak prywatny ośrodek terapii uzależnień. W takich miejscach, co prawda odpłatnie i to nierzadko w kwotach idących w setki, tysiące złotych, dostaniemy pomoc jakiej żadna państwowa placówka nie będzie w stanie nam dać. Nierzadko takie ośrodki są praktycznie hotelami pełniącymi także funkcję sanatorium, gdzie chory doznaje odnowy duchowej.

Alkoholizm stał się w naszym kraju poważnym problemem milionów ludzi i chorobą niosącą ze sobą bardzo szerokie konsekwencje społeczne. Dlatego też leczenie alkoholizmu ma tak wielkie znaczenie. Alkoholizm w swych finalnych etapach powoduje nie tylko straszliwe fizyczne wyniszczenie organizmu, ale także niszczy życie osobiste chorej osoby – zrywa kontakty z rodziną, powoduje problemy zawodowe i osobiste.

Leczenie alkoholizmu powinno zawsze przebiegać stopniowo. W przypadku uzależnień wszelkiego rodzaju, nie tylko od alkoholu, pośpiech to najgorsze co możemy zrobić – dlatego też z góry należy uzbroić się w cierpliwość. Ciężkie przypadki uzależnień leczy się całymi latami, lżejsze to kwestia kilkumiesięcznych odwyków – jednak w każdym przypadku samo leczenie niesie ze sobą zmianę całego stylu życia.

Dodaj komentarz